Člověk by se neměl opakovat, přesto to uděláme – tleskáme každé nové značce, která přijde na náš trh. Tentokrát tato slova patří hodinkám Carl F. Bucherer.

Základní řada Patravi

Jde o švýcarského výrobce, který celkem zaměstnává ve své firmě zhruba 1000 lidí, má širokou síť prodejen s klenoty a hodinkami. V obou případech je zároveň sám výrobcem. V druhém případě jde asi o 100 odborníků ve dvou provozech. Dodejme, že je tomu letos právě 90 let, co značka začala s výrobou vlastních hodinek. Jde o nezávislou společnost stále vedenou členy rodiny Bucherer.

Zleva - zástupkyně centrály LBS paní CH. Schneider, pan  G. Hüni a zástupce naší redakce

Kompletace hodinek se provádí v Legnau nedaleko Biel/Bienne, které je jedním z největších hodinářských center. Samotná výroba vlastních strojků se pak odehrává v Sainte-Croix. Spolupráce s vysoce specializovaným odborníkem na hodinářské komplikace začala před zhruba deseti lety a před třemi se bývalá společnost THA začlenila do skupiny Carl F. Bucherer. Zhruba dvacítka hodinářů zde staví vlastní strojky kalibru CFB A 1000.

Strojek CFB A 1000 s periferním rotorem

Základní jsou tři řady modelů – Patravi je „výstavní síní“ značky, Manero představuje klasiku a dámská řada Alacria je kromě jiného nabízena i ve výrazném provedení s kameny. Celková produkce dosahuje zhruba do 15 000 kusů, přičemž letošní krizový rok znamenal snížení o zhruba 17 procent. Jestliže vezmeme obecný pokles přesahující 26 procent, je to dobrý výsledek.

Pouzdro modelu Patravi

Hodně si značka slibuje jak od toho, že vstupuje na nové trhy (u nás začala s prodejem na začátku prosince 2009), tak od novinky Patravi Evotec DayDate. Modelu, který jako první používá vlastní strojek, v daném případě konkrétně kalibr CFB A 1001. Jde samozřejmě o mechanický strojek s automatickým nátahem. A jsme u jeho velké odlišnosti. Je totiž vybaven periferním rotorem usazeným na třech odpružených kladkách v keramických kuličkových ložiscích po obvodu strojku. Tím odkrývá jeho architekturu, dává vyniknout jeho mostům a dalším detailům jakoby šlo o strojek s ručním nátahem. Strojek je dobře přístupný a má jen 146 komponentů.

Model Patravi EvoTec DayDate

Nový model Patravi Evotec DayDate, který ho používá jako první, má výrazné téměř čtvercové pouzdro se zaoblenými stranami 44 x 44,5 mm. Neobvyklé je umístění velkého data na pozici 11, označení dne týdne na pozici 9 a malé vteřinové ručky na pozici 6.

Značku u nás prodává La Boutique Suisse

Nová značka pro znalce hodinek

Značka se na českém trhu představila dokonce dříve než ve Francii nebo Itálii. Jak jsme se dozvěděli od obchodního ředitele Carl F. Bucherer pana Gregora A. Hüni, je značka známa už na 25 trzích světa. V Čechách a řadě dalších zemí ji prodává síť La Boutique Suisse. Stejně je tomu i u nás, takže v obchodě v Pařížské ulici 17 v Praze je nově k dostání i Carl F. Bucherer. Další informace na www.lbsprague.cz.

LBS nyní hledá stejně šarmantního zástupce jako je paní Holubová