Dva dny naplněné setkáními s hodinkami, to byla výstava Salon of Exceptional Watches (SEW), která se uskutečnila ve dnech 17. a 18. října v Brně. Jen těžko se hledá jeden moment, kterému bychom dali přednost: prezentace odborníků nebo samotných tvůrců hodinek? Možnost osahat si hodinky, které vás zaujaly? Slyšet od jejich tvůrců nebo zástupců značek přímo ze Švýcarska jak a proč vznikly? Nebo…

Hotel vytvořil příjemnou atmosféru

Vidíte, že jen výčet, kdy bychom jednou větou popsali každou událost, která nejvíce zaujala fandy výjimečných hodinek, jak zní název salonu, by byl nekonečný. Takže to zkusme jinak – budeme se snažit uvést jen fakta, i když v případě krásných hodinek to tak docela nejde.

Když krása, tak všude. Dvacítka hostesek

Za realizací celé akce stojí Medial Agency z Brna, která chtěla přivést i do ČR a SR zajímavé značky a jejich časomíry. Společně s nimi naše redakce časopisu Hodinky & Šperky, která měla snahu získat pro akci výrobce, které v Čechách nikdo ještě oficiálně neviděl, získat nové značky pro výstavní premiéru v Čechách, uvést poprvé v ČR některé modely. A něco z toho, co si pořadatelé tohoto prvního ročníku předsevzali, se skutečně podařilo.

Pohled do části sálu

Na salonu, který se konal v reprezentativním prostředí brněnského hotelu Best Western Premier Hotel International Brno návštěvníci, kterých celkem přišlo kolem tisícovky, z valné většiny odborná veřejnost, sběratelé a milovníci hodinek, viděli celkem osm značek a byli přítomni: světové premiéře, evropské výstavní premiéře, minimálně třem českým premiérám, dlouhé řadě brněnských…

Slavnostní okamžik, přestřižení pásky a zahájení výstavy SEW

Vystavovaly zde značky: Armin Strom, ArtyA, Doxa, Molna Fabry, Technomarine, Tudor, Vulcain a Ruege. Znovu připomeňme, že volba prostředí, tedy hotelu a elegantní prostředí – počínaje architektem vytvořených expozic vystavovatelů, stejně jako květinové výzdoby a podobně – měly velký podíl na vytvoření uvolněné a příjemné atmosféry celé výstavy. Což ocenili jak vystavovatelé, tak hosté, kteří samozřejmě přišli za hodinkami.

Součástí prezentací bylo i skeletování naživo

Světovou premiéru si na výstavě SEW odbyl model Invertum dvojice Molnar Fabry z Banské Bystrice, kteří také poprvé oficiálně vystavovali v Čechách, navíc právě jejich model byl zvolen za Nej hodinky salonu. Každá z vystavujících značek se účastnila dvojicí modelů hlasování veřejností jak na webových stránkách salonu, tak časopisu Hodinky & Šperky i přímo hlasovacími lístky během prvního výstavního dne.

Tourbillon od Armin Strom

Na další dvě místa pak příznivci hodinek svými hlasy ocenili: model Son of guns russian roulette značky Artya a Blue planet od značky Doxa. Dodejme, že celkem hlasovalo bezmála pět set lidí (483).

Vítězný kus Invertum od Molnar Fabry

Mezi unikátní setkání Salonu of Exceptional Watches patřila možnost poprvé v ČR se setkat s významnou postavou nezávislého hodinářství panem Yvanem Arpou a jeho značkou ArtyA, stejně jako poprvé v Evropě na výstavní premiéře spatřit zcela nový model Son of Sound Halloween.

Yvan Arpa před televizní kamerou

Totéž platí například pro model AquaSphere doplněný nyní o diamanty na lunetě od TechnoMarine. Tuto značku de Čech uvedl právě brněnský salon.

Vulcain a jeho nový Aviator Instrument Chronograph

Pokud jde o české premiéry, pak poprvé jsme mohli vidět jediný kus modelu Gravity od Armin Strom za zhruba 2,2 milionu Kč nebo hned tři modely výroční řady Doxa, která slaví 125. let. Z nich snad největší pozornost přitahoval největší kulatý model celé výstavy s průměrem pouzdra 57 mm, který použil vlastní strojek s osmidenní rezervou chodu.

Doxa a jeho výroční model s osmidenní rezervou chodu

Vulcain zase poprvé u nás ukázal kusy z limitované edice 50s President´s Pegasus, když použitá technologie nanášení a vypalování emailových vrstev zaručuje asi tisíc let neměnnost barev.

Více o Salonu výjimečných hodinek na našem webu:

Byla tedy možnost vidět celou řadu unikátů, které doprovodil Tudor spojením své značky s designéry italského výrobce Ducati i vystavením rudého supersportu. Bylo toho zkrátka více než dost, co oprávněně přitahovalo pozornost návštěvníků, tak i médií. Jako třeba hudební hrací automaty Reuge, které v obnovené premiéře znovu lze koupit i v Čechách.

Příjemné prostředí pro prezentaci, jednání i prodej

Především televizní štáby své objektivy zamířily na unikáty (bezmála desítka hodinek byla v hodnotě od 1 milionu Kč výše), takže se s nimi jistě seznámíte i na televizních obrazovkách, na stránkách nejen odborných časopisů, ale i na webových stránkách www.sewbrno.cz, tabletovém časopisu Hodinky Plus, ale i stránkách samotných výrobců hodinek. A to včetně fotografií a videí. Na nich jistě nepřehlédnete ani krásné hostesky, které na stáncích předváděly zájemcům časomíry.

Hlasování fandů hodinek rozhodlo o vítězi, dvojici Molnar Fabry

Možnost vidět, vyzkoušet, případně i koupit si hodinky, které návštěvníky výstavy zaujaly, byla doplněna prezentací jak jednotlivých značek například prostřednictvím Yvana Arpy, majitele značky ArtyA, Svena Krebse, obchodního ředitele Armin Strom, Jean-Marca Gullioda, obchodního ředitele Vulcain, tak i odborníků: Jaromíra Ondráčka, pedagoga hodinářské školy Jihlava, Libora Hovorky, šéfa vývoje Elton hodinářská, Nové Město nad Metují, Igora Siroty, šéfredaktora časopisu Hodinky & Šperky a dalších. Nebývalá byla také možnost vidět díky přenosu kamery při 25násobním zvětšení naživo skeletování můstku a kola strojku hodináři Molnar Fabry.

Společenským vrcholem celé akce pak byl páteční slavností večer s doprovodným programem, který uváděla televizní moderátorka Sandra Parmová. Nechyběla možnost zajímavých výher, jako bylo zapůjčení novinky automobilky Volvo. Právě na tomto večeru zazněla hned několikrát otázka na pořadatele i vystavovatel: Můžeme se těšit na Salon Exceptional Watches 2015? Určitě ano. Už během tohoto ročníku projevily zájem další velice zajímavé značky. Takže na viděnou v říjnu 2015.