Společnost Elton prodává hodinky pod označením Prim Manufacture 1949. Prim zahájil v roce 1954 výrobu hodinek modelem Spartak. Mezi zásadní modely, které v průběhu let v továrně na okraji Nového Města na Metují vznikly, patří kromě společenských kusů Pavouk či Diplomat ikonický Orlík a hlavně velmi rozšířená dvojice sportovních hodinek pod označením Sport I a Sport II.

Dobře čitelný a rozměrný číselník

Tehdy a dnes

První generace sportovních hodinek přišla na trh začátkem sedmdesátých let minulého století a stala se velmi žádaným a nedostatkovým zbožím; tuto situaci napravilo až zavedení druhé generace, z níž se stal lidový hit. "Igeny", jak se sportovním primkám první generace říkalo, si ale zachovaly kultovní status dodnes a právě proto milovníci hodinek přivítali jejich remake.

Na natahovači hodinek s manuálním nátahem – Prim a Bernard Favre

Dnes se změnila velikost pouzdra - původních 38 mm průměru už většině zájemců připadalo málo a tak bylo pouzdro zvětšeno na 45 mm (podobným zvětšením prošel právě i remake modelu Orlík) a zůstala utilitární jednoduchost, která první generaci Sportu tak proslavila. A v každém případě zůstaly nezaměnitelné ručky.

Prim Sport s originálně dodávaným koženým řemínkem

Hodinky na míru

Co vás vlastně čeká, pokud se rozhodnete pro model Prim Sport IGEN 45? V podstatě si můžete vymyslet kde co, protože Elton nabízí svým zákazníkům celou řadu variant - chcete datum, nebo ne? Máte zájem o jiné barvy číselníku? Rádi byste měli na zápěstí hodinky, na jejichž můstku bude gravírováno vaše jméno? To jsou pouze první z otázek, na které si budete muset odpovědět. Jestliže máte zájem, pak se můžete účastnit celého procesu výroby od tvarování pouzdra až po závěrečné rozběhnutí setrvačky a uzavření hodinek.

Robustnější ručky doplňují sportovní DNA

Staré a nové

Ano, to všechno něco stojí. Co vlastně za své peníze dostanete? Pečlivě renovovaný a seřízený strojek české výroby (Prim Caliber 68 se vyráběl v letech 1969-1993 a je to spolehlivý strojek), dokonale opracované pouzdro, vyráběné na moderních frézách, a ruční práci českých odborníků. Do výroby se už chystají i čerstvě pokřtěné manufakturní kalibry 94 a 98, ale námi testovaný kus byl vybaven stále ještě původní "osmašedesátkou". Jak si vedla při testech?

Horizontální poloha sklíčkem nahoru + 18 s
Horizontální poloha sklíčkem dolů + 13 s
Vertikální poloha + 14 s
Korunkou dolů + 13 s
Korunkou nahoru + 5 s

Závěrem

Předělávky kdysi úspěšných hollywoodských trháků většinou moc úspěšné ani povedené nejsou. V případě Primek šlo ale o trefu do černého, protože z dobrého se stalo ještě lepší, velikost pouzdra 45 mm je na běžné sportovní nošení ideální a hodinky jsou odolné a nutno uznat, že hezké.

Průměr pouzdra 45 mm
Materiál pouzdra a tahu Ušlechtilá ocel – 316L
Odolnost proti vodě 5 ATM (50 metrů)
Sklíčko Safírové
Ukazatel hodin Indexy
Kalibr PRIM cal. 68
Funkce Hodiny, minuty, sekundy, datum
Záruka 2 roky
Cena 66 000 Kč

Text: Dušan Klein a Jan Tichovský
Foto: Dušan Klein a Martin Fořt