Výstava Watches & Wonders, která proběhla na přelomu září a října v Hongkongu ukázala spoustu novinek z dílen prestižních hodinářských manufaktur. Mezi nimi nechyběla ani Officine Panerai, která krom jiných ukázala Radiomir 1940 se zcela novým in-house strojkem.

Nové Panerai Radiomir 1940 3 Days Automatic

Uvedení nového manufakturního strojku je pro každou značku důležitým okamžikem a prestižní výstava pak ideální příležitostí k jeho prezentaci. Časomíry Panerai můžeme v základu rozdělit do dvou základních skupin, kdy maskulinní rozsáhlou řadu Luminor doplňuje neméně široká, avšak subtilnější kolekce Radiomir. Každá z těchto dvou základních rodin se dále větví do dvou podskupin.

Obě verze se liší nejen materiálem pouzdra, ale i zpracováním mikrorotoru a sílou safírového sklíčka

Radiomir 1940 kombinuje obě základní kolekce, kdy poduškové pouzdro typické pro všechny hodinky značky s florentskými kořeny, doplňují masivnější nožky. Ty jemné drátové přeci jen nesednou každému, byť jsou snadno odnímatelné a výměna řemínku, pro všechny majitele hodinek Panerai tolik oblíbená kratochvíle, je tak otázkou několika okamžiků.

Ze zlata nebo oceli

Nové Radiomir 1940  budou k dispozici ve dvojím provedení: varianta s ocelovým pouzdrem a černým číselníkem nese číslo PAM00572, trojčíslí 573 pak indikuje verzi z červeného zlata s obsahem mědi a platiny, u níž rafičky obíhají na hnědým číselníkem.

Detail na mikrorotor z 22karátového zlata

Ten je v obou případech sendvičový. Tvoří jej tedy dvě vrstvy, spodní je opatřená SuperLuminovou, v horní jsou pak vyhotoveny otvory v podobě indexů a arabských číslic na hlavních pozicích. Sklíčko je safírové, liší se ale jeho síla (ocelová verze 1,7 mm, u zlaté je tenčí - 1,5 milimetru). Rozměr pouzdra vodotěsného do 100 metrů s převažujícími leštěnými plochami je pro obě verze stejný, 45 milimetrů.

Z bočního pohledu vynikne sendvičový číselník

Novinka sice není zdaleka prvním modelem řady Radiomir 1940, premiérou je ale uložený strojek Panerai P.4000. Vůbec poprvé se tedy hodinky této kolekce pyšní kalibrem s automatickým nátahem, doposud bylo vždy nutno strojek natahovat ručně korunkou.

O nátah hnací pružiny prostým pohybem se navíc stará mikrorotor, který hodináři Panerai použili vůbec poprvé. Mimostředně uložené závaží nátahu je tedy v jedné rovině s můstkem a nezvyšuje tak výšku kalibru a potažmo celých hodinek, které si tak zachovávají štíhlou linii. Ať jsme konkrétnější: výšku strojku se podařilo udržet pod 4 milimetry (3,95 mm) a průměr je 13¾ pařížských linek (31 mm).

Detail na wolframový mikrorotor ocelové varianty hodinek

Z celkem 203 komponent složený mechanismus čítá hned 31 ložiskových uložení, věnec 4hz oscilátoru je z Glucyduru, vyšší odolnost vůči nárazům garantuje systém KIF Parechoc. Dva v sérii řazené pérovníky pak nadprůměrnou rezervu chodu 72 hodin.

Ocelovou a zlatou verzi odlišuje také materiál zdobeného mikrorotoru: cenově dostupnější ocelová varianta má rotor wolframový, dražší pak z 22karátového zlata. Zdobení rotorů se liší, jak je vidět na přiložených fotografiích.
Nové Panerai jsou dodávány na černém nebo hnědém aligátořím řemínku s bílým prošíváním.