67.ročník MFF v Cannes je již minulostí. Pomyslnou tečkou po vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích byla závěrečná ceremonie. Proslulý festival ale nebyl jen přehlídkou toho nejlepšího, co se za poslední rok urodilo na filmovém plátně, jeho nedílnou součástí jsou také promenády celebrit na červeném koberci, chybět nemohla ani česká jména.

Caroline Scheufele v obležení topmodelek

Na pomyslném molu se tak během festivalu potkaly přední české topmodelky Eva Herzigová a Petra Němcová, které krom dokonalého make-upu, účesu a perfektně padnoucích šatů lákaly zraky všech přítomných také na šperky Chopard, kterými se ozdobily.

Eva Herzigová a ředitelka Chopardu Eva Herzigová na červeném koberci

Zatímco Herzigová vsadila na decentní náhrdelník z bílého zlata se safíry, Němcová zvolila nápadnější set náušnic a náhrdelníku z 18kt zlata, bohatě zdobeného safíry a diamanty hruškovitého tvaru.

Zápěstí pak ozdobila jednoduchým náramkem a ruku velkým prstem z bílého zlata s nepřehlédnutelným diamantem. Během promenády samozřejmě nebylo nouze o blesky fotoaparátů přítomných fotografů, což ale Petře Němcové nezabránilo si svým telefonem zachytit tzv. selfie (autoportrét).

Petra Němcová v Cannes Petra Němcová v Cannes

Na rubu smartphonu je vidět logo hodinářského a klenotnického domu Chopard. Náhoda? Doplňme, že obě modelky festival v Cannes navštěvují pravidelně a na červeném koberci jsou jako doma.

Zlatá palma míří do Turecka za Zimní spánek

A zlatý hřeb celého festivalu, tedy soška Zlaté palmy? Ta letos putuje do Turecka, v historii Cannes dokonce podruhé.

Porota totiž nakonec jako nejlepší film vyhlásila tříhodinové drama Zimní spánek (Winter Sleep), pod kterým je režisérsky podepsán Nuri Bilge Ceylan. Ten během předání této ceněné filmové trofeje neskrýval překvapení, v minulosti již jeho díla byla v Cannes oceněna, ovšem odvést si cenu nejvyšší označil za úžasný a těžko popsatelný pocit.

Soška Zlaté palmy v celé kráse Letošní vítěz Zlaté palmy

Uvedl také, že vítězný film měl před finální úpravou dokonce 4 a půl hodiny, po nutném zkrácení se stopáž zastavila na 196 minutách. Vítězi cenu předala americká herečka Uma Thurman za asistence krajana režiséra Quentina Tarantina.

Sošku navrhla umělecká ředitelka Chopardu Caroline Scheufele a vůbec poprvé je zhotovena z tzv. Fairmined zlata, jehož těžbu kontroluje jihoamerická Alliance for Responsible Mining.

Ceny pro nejlepší herecké výkony

Klenotníci manufaktury krom této sošky každoročně vyrábějí i její zmenšené varianty pro nejlepší herecké výkony. Ty podle poroty předvedla Juliana Moore ve snímku Maps to the Star od Davida Cronenberga a Timothy Spall, jež se blýskl hlavní rolí v dramatu Mr. Turner.