Souhlasíme, tento výraz zní hrozně, ale je už bezmála zaužíván. Jsme totiž zvyklí při každé příležitosti slyšet – na trhu se objevila další hodinářská značka. Jaká, rozumí se pomalu samo sebou, že švýcarská. Jenže v případě Karstena Frassdorfa je to mnohem složitější. Sám je Němec, se švýcarskou zkušeností, ale jak název nové značky - Fabrication De Montres Normandes, napovídá, vznikla ve Francii.

FDM8492

Němce Karstena Frassdorfa možná někteří znají jako spoluautora projektu Concours International De Chronometrie, jenže teď se vydal dál - za,ožil vlastní značku Fabrication De Montres Normandes. Nejen že ve Francii, ale navíc hned s vlastními strojky. Takže vše je Fabrique en France.

Zpočátku byli v nabídce firmy jen dva kalibry – turbillon Calibr 781 a příručkový model opět s mechanickým strojkem, ale tentokrát s ručním nátahem Calibr 770. Oba tyto základní strojky doznaly modifikací, takže tourbillon je nyní i ve strojku s obdélníkovým základem, což jak známo není až tak obvyklé. Podobně doznal změn i kalibr 770. „Tvrdohlavost“ Karstena Frassdorfa a volba cest, které nejsou snadné, je právě na strojcích nejlépe patrná. Nejen že jde o mechanismy s ručním nátahem a poměrně velkým průměrem 16 mm, ale frekvence je poměrně nízká – 2,5 Hz. To vše hodinářskou práci komplikuje, ne usnadňuje.

FDMN2210 5N

Podobné je to s použitím maltézského kříže pro omezení síly nátahového pera. Kdyby se tento klasický systém nepoužil, prodloužila by se rezerva chodu ze současných zhruba 48 hodin na podstatně vyšší číslo – přes 85 hodin. Jenže to by nebyl Karsten Frassdorf. Stejně postupuje i pokud jde o vnější vzhled hodinek, které jsou ve stylu Vintage, pohledu do minulosti, nebo chcete-li poctivé klasiky. Ať už je pouzdro z oceli nebo růžového zlata. Vždy jsou číselníky ze stříbra a číslice nebo indexy na nich ručně malovány. To by jinak klidně mohl založit svoji novou hodinářskou firmu ve Švýcarsku a používat sériově vyráběné strojky Swiss made. Proč ale?