Kdo by rád necestoval a protože jsme fandové hodinek, vynecháme pamětihodnosti a přírodní krásy a krátce představíme naše sousedy.

A. Lange Söhne

A. Lange Söhne

Našim nejbližším a největším sousedem, a to nejen ve smyslu geografickém, ale i hodinářském, je bezesporu Německo. A vývoj na tomto trhu? Příkladem budiž tři hodinářské společnosti tří velikostí. Začněme Jörgem Schauerem. Osamostatnil se před necelými dvaceti lety a jeho produkce se pohybuje ve stovkách. Na svém kontě má ale umístění v prestižní anketě Uhren magazinu v kategorii nad 1000 euro. Čím přitahuje? Řemeslně stoprocentním zpracováním ocelových masivních pouzder a tahů, kvalitními výhradně švýcarskými mechanickými strojky a faktem, že jde o kusovou výrobu. Ovšem ceny od hranice 2000 euro tomu odpovídají. Zkrátka malý výrobce se stabilním prodejem.

Elysee

Elysee

Střední třídu svojí velikostí s výrobou v tisícech kusech představuje značka Elysee. Od retro modelů se velmi významně posouvá k elegantní řadě Executive (včetně modelu Mythos VI se strojkem Valjoux 7750) a přichází s mimořádně přitažlivými omezenými sériemi Edition Graff von Trip a Edition Jochen Mass dokonce jen v sérii 55 kusů. Jak nám na výstavě Baselworld řekl majitel Reiner Seume, prožívá zájem v zahraničí.

Glashütte Original Rattrapante

Třetím příkladem mohou být velké firmy. Tradiční výrobce Junghans (založen v roce 1861 ve Schrambergu) má na svém kontě 3000 patentů, nebo léta, kdy jeho roční produkce dosahovala 3 miliony kusů. A letos? Po několika letech v krizi se stala součástí nadnárodní společnosti Egena Goldpfeil Group, která zahrnuje kromě Egena Goldpfeil ještě německého výrobce Dugena a nyní tradiční Junghans.

J. Schauer

J. Schauer Quarada

V silných uskupeních nyní najdete i další významné hráče německého trhu. Oba luxusní výrobci A. Lange & Söhne a Union Glashütte jsou součástí velkých korporací. První Richemond Group a druhý Swatch Group. Pod křídly těchto uskupení se jim daří mnohem bezpečněji. Ostatně přidáme pár čísel.

Junghans Kollektion Anytime Aviator Chronograph - Black

Junghans Kollektion Meister Attaché Chronoscope

Obrat všech výrobců hodinek, hodin a komponentů Německa (hovoříme o 100 firmách s počtem zaměstnanců nad 49) v roce 2007 činil 541 220 000 euro. Vloni klesl o rovných 41 milionů euro. Podobně i počet firem se v této branži snížil o 10 (bezmála 10 %). Naopak se zvýšil export o zhruba 70 milionů euro z Německa. Stále asi 45 % míří do zemí EU (tedy už i včetně ČR) a 11 % do Švýcarska. Příznivé údaje trochu mění fakt, že naopak dovoz hodinářského zboží o 170 milionů euro přesahuje vývoz. Bilance je tedy záporná.

Union Glashütte

Union Glashütte