Hodinkoví fajnšmekři vědí, že vhodně zvolený kožený řemínek hodinky vždy oživí. Pojďme se podívat na legendární řemínek ve stylu typickém pro letecké hodinky. Rios Typhoon (tajfun) je robustní strukturovaný řemínek, s kontrastním prošitím bílou nití. Šířka řemínku je proměnlivá a směrem ke sponě se ze základního rozměru 22 mm (21, 20) zužuje až na 18 mm. Tvar vychází ze stylu, který je charakteristický pro pilotní hodinky značky IWC. Zúžení není jen estetickou záležitostí, jak by se mohlo zdát. Zejména uživatelé řemínků šířky 22 mm při nasazení tohoto řemenu znatelně pocítí větší volnost pohybu zápěstí, což jim výše uvedené zúžení umožní.

Řemínek je univerzální, výborně sedne ke sportovnímu outfitu i k saku. Je vhodným doplňkem pilotních, či jiných robustních sportovních hodinek.

Řemen Rios Typhoon

Jak prozrazuje nápis Echt/Genuine Buffalo na lícové straně, jde o řemínek ušitý z pravé buvolí kůže. Kůže tohoto ušlechtilého obyvatele afrických savan je pro své jedinečné vlastnosti velmi oblíbená. I při větší síle zachovává až neuvěřitelnou měkkost a poddajnost. Velká pevnost a životnost tohoto materiálu odpovídá vlastnostem buvola: silný a vytrvalý. Toto až 900 kg vážící zvíře s až 1m dlouhýmy rohy patří do takzvané “velké pětky” nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Společně s hrochem má na svědomí zřejmě nejvíce smrtelných nehod lovců a účastníků safari.

Informace o druhu použité kůže je krásně vyražena na rubové straně řemenu

Struktura buvolí kůže je zajímavá. Jemné žilkovanání tvoří zajímavé obrazce, jejichž tvary jsou jedinečné a určitě se vám nepodaří najít dva stejné.

Detail kůže - jemné žilkování tvoří zajímavé obrazce, jejichž tvary jsou jedinečné

Řemínek má po celé délce sílu 3,5 mm. I přesto překvapí tím, jak je měkký a poddajný. Kvalita zpracování je patrná v každém detailu. Všechny spoje jsou důkladně prošity (namísto levnější technologie lepení).

Struktura kůže

Šířka řemenu se směrem ke sponě postupně zužuje

Řemínek je opatřen klasickou trnovou sponou. Spona je jednoduchá, vyrobena z leštěné nerezové oceli. Systém jejího uchycení pomocí pružné stěžejky umožňuje výměnu za jinou sponu odpovídající velikosti.

Detail spony – lícová strana

Detail spony – rubová strana

Jak sluší hodinkám?

Na hodinkách zepředu

Při pohledu z boku je patrná robustnost řemenu

Zapnutý řemen

Na kameni

A jak sedí na ruce? Posuďte sami.

Na ruce 1

Na ruce 2

Na ruce 3

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti StrapShop (http://www.strapshop.cz), která řemínek na testování zapůjčila.

Vít Černý