Tentokráte se nám dostal do ruky velmi zajímavý řemínek Hirsch Terra. Pouze u některých kusů člověk váhá, jestli ho označit jako sportovní či elegantní. Toto je jeden z nich. Název Terra (země) jistě odkazuje na barvu a strukturu půdy.

Hirsch Terra

Materiál je velmi kvalitní teletina, která je obarvena do velmi zajímavé zlatohnědé barvy. Telecí kůže Tuscan vzniká z pečlivě vybraných surových kůží, které jsou zpracovány tradičními postupy. Řemínek tímto získává naprosto originální vintage vzhled a během nošení vytváří osobitou patinu. Vzhledem k použité technologii výroby se mohou barvy dodávaných výrobků měnit v závislosti na zpracování kůže.

Informace o řemenu Hirsch Terra jsou uvedeny na spodní straně

Rub řemínku tvoří tmavá hladká kůže s jemnou strukturou. Zde je označení výrobce, informace o šířce a nápis Artisan Leather (řemeslně zpracovaná kůže).

Sametový povrch má zajímavou strukturu

Lícová strana je velmi příjemná na dotek a působí sametovým dojmem. Žíhaná struktura mu dodává vintage vzhled. Prošití je provedeno nekontrastní hnědou nití, které vkusně doplňuje nenápadný vzhled.

Síla řemínku je po celé jeho délce konstantní

Síla řemenu je po celé jeho délce konstantní a správné upevnění na ruce zajistí trnová spona a dvě provlékací oka, která se postarají o to, aby přečnívající část nepřekážela. Typická Hirsch spona má zajímavý tvar a je vyrobena z leštěné nerezové oceli. Systém jejího uchycení pomocí pružné stěžejky umožňuje výměnu za jinou sponu odpovídající velikosti. Díky síle 4 mm je možno použít například motýlkovou sponu, která je k řemínku šetrnější než trnová. Protože kůže řemenu působí měkce, bylo vyzkoušeno, jak se na něm podepíše, když ho 252 x zapneme a rozepneme. Proč právě 252 x? Protože tato číslovka udává počet pracovních dní v roce 2013. Takže takto by měl řemen teoreticky vypadat po jednom roce používání.

Průběh testování řemínku Hirsch Terra

Příjemně nás překvapilo, že tato činnost na řemenu nezanechala téměř žádnou stopu. Až při bedlivém zkoumání si člověk všimne, že byl zapínán na třetí dírce zprava. Na fotografii z boku se místo zapínání nedá najít vůbec.

Pohled na řemínek po testu

Pohled po testu z boku

Co dalšího může řemen nabídnout? Například to, že sám rakouský výrobce z Klagenfurtu, jehož historie sahá, až do roku 1765 uvádí, že díky ručnímu zpracování kůže je každý kus, co se týče odstínu a struktury originál. Navíc tato kůže dále „žije“ i během nošení a tak postupem času získává specifickou patinu. Tato vlastnost může být zejména zajímavá pro majitele hodinek s bronzovým pouzdrem, které také během času mění svou barvu.

Vzhledem k tradičnímu, preciznímu řemeslnému zpracování a ušlechtilému vintage vzhledu bychom neváhali tento řemen označit za gentlemana v své třídě.

Jak sluší hodinkám?

Hirsch Terra na sportovních hodinkách 1

Hirsch Terra na sportovních hodinkách při pohledu na sponu

Hirsch Terra na společenských hodinkách 1

Hirsch Terra na společenských hodinkách, jiný pohled

Závěrem bychom chtěli poděkovat společnosti StrapShop (http://www.strapshop.cz), která řemen na testování zapůjčila.

Vít Černý