Manufaktura Christophe Claret je proslulá hodinkami s komplikacemi, které jinde nenajdete. Zapomeňte na sice užitečné, ale přeci jen okoukané chronografy, GMT nebo retrográdní zobrazení času. Časomíry této značky svým majitelům servírují značně větší porci zábavy.  Možné je totiž si přímo na nich zahrát plnohodnotnou partii pokeru, a roztočit lze i ruletu. Christophe Claret jako jediný kombinuje svět luxusních hodinek a hazardních her.

Dvojice ruček "vyrůstá" přímo z květu sedmikrásky

Novinka jménem Margot je určena výhradně ženám, čemuž krom názvu hodinek napovídá jejich něžný vzhled s dominantním květem sedmikrásky uprostřed číselníku. Pamatujete z dětských let test lásky, kdy odtrhávání lístků květu doprovázelo střídavé "má mě rád a nemá mě rád" a test končil vytrhnutím posledního z nich?

Pouzdro z 18kt červeného zlata, bohaté zdobení diamanty a sedmikráska ve středu číselníku. To jsou Christophe Claret Margot

Právě tato hra inspirovala hodináře značky natolik, že se stala hlavním motivem další nezaměnitelné časomíry. Ve Francii se navíc hra nesužuje na dvě možnosti a hodinky tak mohou majitelce ukázat i další milostná prohlášení. Dozvědět se může, že ji pomyslný partner miluje vášnivě nebo dokonce šíleně. A nebo také vůbec.

Mozkem celé hry je manufakturní kalibr EMT17 s výrazným průměrem 38,4 mm a výškou 9,76 mm. Strojek pracuje na frekvenci 28 800 polokmitů/h, obsahuje úctyhodných 95 ložiskových uložení a celkem sestává z 731 dílů. Dva v sérii řazené pérovníky zajišťují nadprůměrnou rezervu nátahu 72 hodin.

Použitý manufakturní strojek EMT17 zaujme především květem ve svém středu

Strojek je uložen v elegantním pouzdře z 18karátového bílého nebo červeného zlata. Nadprůměrným proporcím kalibru se musely podřídit i rozměry pouzdra, které charakterizuje průměr 42,5 mm a výška 14,5 milimetru. To je v segmentu dámských hodinek poměrně dost. Vše ale vyvažuje již zmíněná jedinečná hra.

A jak to funguje? Hru k životu probudí stisk tlačítka u 2.hodiny, kdy z květu odpadne jeden nebo dva lístky a elegantně zmizí z viditelného pole číselníku, což je možno pozorovat průhledem na boku pouzdra. V okéncích okolo pozice 6 se pak zobrazí dychtivě očekávaná odpověď a vše je doprovázeno úderem kladívka do gongu, který vydá jemný tón.

Tlačítka na pravém boku slouží k ovládání hry. Korunka je přístupná ze spodní strany.

Jakmile jsou všechny lístky z květu odtrženy a je tak známa i finální odpověď, tlačítkem u 4.hodiny se hra vynuluje a všechny lístky sedmikrásky jsou zpět na svém místě. Platí přitom vysoký počet kombinací ve zobrazování odpovědí, stejně tak nelze předpověď, zda se stiskem tlačítka odtrhne jeden nebo rovnou dva lístky.

Čas ukazují jen dvě centrální ručky, sekundová chybí. Stejně tak byste marně hledali i průzor na datumový věnec. Fakt, že to není tolik podstatné dokazuje i absence hodinových indexů. Jen na třech (nebo čtyřech) hlavních pozicích jsou usazeny diamanty hruškovitého tvaru. Perleťový obvodový prstenec dále zdobí milostné nápisy ve francouzštině.

Lunetu nejdražší verze zdobí 68 diamantů tvaru bagety o celkové hmotnosti 5,2 karátu

Dalším důkazem, že čas u těchto hodinek prostě nehraje prim, je také umístění korunky pod diamanty vysázený výstupek pouzdra u 12.hodiny. Korunka je tedy přístupná ze spodní části a pro lepší ovládání je možné kožený řemínek pomocí šikovného uchycení stiskem tlačítka rychle odepnout.

Detail na prosklené dýnko, odhalující něteré partie in-house kalibru

Hodinky Christophe Claret nikdy nebyly masovou záležitostí a zatímco cena se často pohybuje ve statisících eur, objem výroby zřídkakdy překročí stovku kusů. Nejinak tomu je u modelu Margot, který byl připraven v celkem čtyřech edicích, které se liší materiálem pouzdra, detaily na číselníku a především počtem použitých diamantů.

Každé varianty bylo vyrobeno po 20 kusech, cena pak začíná na bezmála 200 tisících eur, nejdražší přijdou na 298 tisíc € bez daně. Společnost formou tiskové zprávy koncem října avizovala, že hodinky jsou již k vidění a ke koupi v buticích značky na území Spojených států a v Hongkongu.

Výjimečnost této časomíry před časem potvrdilo i vítězství ve 14.ročníku prestižního hodinářského klání Grand Prix d´Horlogerie v Ženevě, kde Margot získaly ocenění v kategorii dámských mechanických hodinek.