Když roku 1989 vznikla pod taktovkou pánů Barry Cohena a Richarda Timbo značka Luminox, nikoho by nenapadlo, že se bude jednat o armádou nejčastěji využívané hodinky. Vize tu však byla...

Díky přístupu ke švýcarským samo osvětlujícím systémům se Barry Cohen rozhodl zahájit výrobu hodinek, které je budou využívat, a tím pádem budou snadno čitelné při slabém či dokonce žádném osvětlení. A výsledek? Hodinky dokáží zářit více jak 25 let!

Hodinky v celé své kráse

Označení Lumi•Nox vychází ze dvou latinských slov. „Lumi“ znamená světlo a „Nox“ pak přirozeně tmu. A v čem tkví celý zázrak? Luminox Light Technology se totiž od luminiscenčních metod zajištění čitelnosti číselníku liší. Zatímco luminiscenční materiály je potřeba nasvítit, v případě Luminoxu hodinky světlo prostě vydávají neustále. Každý jeden model disponuje indexy a ručky, které jsou vybavené plynovými borosilikátovými skleněnými trubičkami, kde vznikají reakce způsobující vyzařování stálého světla. A právě americká armáda výhod malých ampulí s plynem reagujícím s vrstvou na jejich vnitřní straně již dlouho využívá a nadále tuto technologii vyvíjí a zdokonaluje. Být schopen přečíst hodiny v jakýchkoliv podmínkách, a to i v naprosté tmě, je důležitým předpokladem zdařilé akce mnoha vojenských a policejních složek. Ne náhodou tak na Luminox lze narazit u jednotek US Navy SEALs, US Air Force, agentů FBI a ATF, tajné služby, důstojníků pohraničních jednotek, pobřežní stráže, SWAT týmů, pátracích týmů, záchranných pilotů a pilotů vrtulníků, profesionálních potápěčů a konečně také v armádě České republiky.

Luminox 3001 na zápěstí sedí perfektně

Luminox 3001 pod drobnohledem

Ačkoli je Luminox americkou společností, všechny jejich hodinky jsou vyráběny v zemi tomu zasvěcené, totiž ve Švýcarsku. A ne jinak tomu bylo u námi testovaného modelu Luminox 3001. Na první pohled obyčejné hodinky, dalo by se říci. Avšak právě v tom je záměr. Hodinky totiž nenabízejí nic navíc, co by mohlo odvádět pozornost uživatele či znesnadnit odečtení správného časového údaje v ten správný okamžik. Ale vezměme to pěkně po pořádku. Luminox 3001 spadá do řady s příznačným označením Navy SEAL Series. Zaujme svým tušově černým vzhledem, a to nejenom u 43mm pouzdra ze sloučeniny lisovaného uhlíkového polymeru (tedy polykarbonátu), ale také u černého kaučukového náramku, pod kterým se nepotí zápěstí. Stejný odstín lze objevit i na jednosměrně otočné lunetě se stupnicí a samozřejmě na číselníku. Ten kromě klasického 12hodinového cyklu nabízí i rozšířenou malými arabskými číslicemi vypsanou stupnici do 24. Velkou devizou je zde právě využití LLT technologie, a to na ručkách a indexech.

Po boku svého předchůdce, který si odsloužil své ve službách Armády České republiky

Proč? Hned z několika důvodů. Vyzařované světlo je totiž slabší než čerstvě nasvícená superluminova, takže údaje o času bude možné odečíst jen z krátké vzdálenosti. Hodinky vás tak ve tmě neprozradí a jediný, kdo dokáže číselník přečíst, budete vy nebo lidé v bezprostřední blízkosti. Další výhodou je stálost světla, jehož intenzita na rozdíl od luminiscenčních konkurentů neztrácí na intenzitě.

Luminox 3001 využívá ke svému chodu kvalitní švýcarský quartzový strojek Ronda 515 HH6 s bateriovým pohonem, jehož energie vystačí až na 50 měsíců. Kalibr dodává energii trojici hůlkovitých ruček a disku pro indikaci data. Od prachu a vlhka je strojek dostatečně chráněn těsněním, které zajišťuje vodotěsnost do dostatečných 20 ATM, což odpovídá reálné hloubce ponoru zhruba 50 metrů. Číselník pak chrání tvrzené minerální sklíčko.

Quartzový Luminox 3001 a prst na spoušti Colt M4

Dalším plusovým bodem této vojenské časomíry je její hmotnost, která nepřesáhne 50 gramů! Hodinky totiž váží pouhých 46 g a na zápěstí je tak téměř vůbec neucítíte.

Pro vaši jednotku

Kromě klasické produkce hodinek nabízí značka Luminox také možnost vyleptání loga dané jednotky či útvaru na dýnko pouzdra hodinek nebo dokonce na jejich číselník. Stačí si objednat kolekci nejméně 100 kusů, dodat požadované logo, zvolit barevné provedení daného modelu a do 60 dní se můžete chlubit zcela unikátní časomírou na svém zápěstí!

O tom, že se jedná o hodinky s militantní duší nelze snad ani diskutovat

Hodnocení

Za přijatelných šest tisíc korun se vám dostanou hodinky, které jsou vodotěsné, odolné a velmi lehké. Nadmíru příjemné je „stálé světlo“, které zaručí snadnou čitelnost údajů z číselníku a to bez nutnosti jakéhokoli nasvícení. Jelikož disponují tyto náramkové hodinky pouze základními funkcemi, baterie (395) vydrží déle než čtyři roky a to bez problému. Hodinky velmi příjemně sedí na zápěstí. Pouzdro o průměru 43 mm se však může zdát opticky menší, a to z důvodu velmi široké lunety a tím pádem menšího číselníku.

Průměr pouzdra 43 mm
Materiál Polykarbonát
Odolnost proti vodě 20 ATM (200 metrů)
Sklíčko Tvrzené minerální
Ukazatel hodin Indexy, číslice
Řemínek Plastový
Kalibr Ronda 515 HH6
Funkce Hodiny, minuty, datum
Záruka 2 roky
Cena 6079 Kč

Text: Jan Lidmaňský, Foto: S.V.V. Studio & magazín Zbraně & Náboje
Zdroj technických parametrů: www.fabrikatrade.eu