Bronzové nadšení u značky LÜM-TEC nevyvrcholilo pouze modelem B18 a B19, ale do výroby se ještě předtím dostaly i další dva bronzové modely, které se od sebe opět liší pouze barvou číselníku (M53 – černý, M54 – čokoládově hnědý).
Modely nahoře zleva B19 (bronz), M53 (bronz), V1 (ocel), M8 (wolfram-karbid)

Pozn. autora: před časem se mi do rukou dostal bronzový model B19, jehož recenzi jsme vám nabídli dříve, a proto si nemohu v tomto textu odpustit srovnání obou modelů.

M53 je pravým opakem modelu B19, je výrazný, masivní a lesklý. Hodinky mají robustní pouzdro o průměru 44mm a výšce 14,5mm. Jeho povrch je leštěný. Na tomto typu povrchu vzniká na bronzu patina daleko rychleji než na matném povrchu. Je také pravdou, že z leštěného povrchu je možno patinu odstranit lépe než z povrchu pískovaného.


M53 (vlevo) a B19 (vpravo)

Je až k neuvěření, že pouhá změna povrchové úpravy může navodit dojem, že pro výrobu pouzdra byl použit jiný materiál (pískovaný povrch modelu B19 se zdá být více do červena). Oba modely mají pouzdro vyrobeno z kvalitního fosforového bronzu CuSn8, který odborníci znají jako slitinu C 52100.

M53 a jejich magicky černý číselník

Co se tvaru pouzdra týká, vyšel LÜM-TEC z úspěšného modelu M8, který je vyroben z wolfram-karbidu. M53 ale není pouhou kopií tohoto pouzdra, jeho tvar se v drobných detailech odlišuje, jak je patrné na přiložených fotografiích. Při podrobnějším zkoumání můžeme zpozorovat, že M53 je mírně mohutnější a působí hrubějším, méně uhlazeným (zaobleným), dalo by se dokonce říci drsnějším dojmem.

Modely nahoře vlevo M53, dole vpravo M8.

Díky safírovému sklu s oboustrannou antireflexní vrstvou je možné pohodlně odečítat čas i při letmém pohledu z boku. Rychlému určení času pomáhají také výrazně označené pětiminutové indexy a ručky. Design číselníku a ruček jako by se odvolával na vzhled starších leteckých přístrojů.

Kontury M53 působí hrubějším dojmem než u modelu M8 (vpravo).

Velká natahovací korunka, která výborně padne do ruky je ozdobena zkráceným logem firmy. Korunka je šroubovací, přičemž závit je jak na straně korunky, tak na straně pouzdra realizován v ocelové vložce, která zaručuje to, že se závit časem neopotřebuje (ocel má daleko lepší mechanické vlastnosti než bronz). Garantovanou vodotěsnost 300 metrů (990 stop) jistí také dvojice těsnících kroužků, které mají patentovaný tvar. Jediná výtka směřuje ke větší vůli korunky ve vyšroubovaném stavu (pozice pro nastavení data a času).

Číselník M53 je opravdu velmi přehledný

Někteří to milují, jiní to tolerují a další zase nenávidí. Řeč je o umístnění datumovky. Ten, kdo chce tuto značku, musí prostě u většiny modelů počítat s datumovým okénkem na pozici 4:30. Datový věnec je černý s bílým potiskem, takže působí vcelku nenápadně a tím akceptovatelně i pro ty, kteří se jinak hodinkám s touto pozicí datumovky vyhýbají.
Velká korunka M53 je signovaná plastickým logem výrobce.
Každého milovníka mechanických hodinek jistě těší pohled na strojek skrze prosklené dýnko. O tento pohled není ochuzen ani majitel modelu M53, díky safírovému sklu, které je vloženo v dýnku z nerezové oceli. Po obvodu dýnka jsou vygravírovány následující informace: výrobce, vodotěsnost, materiál předního skla a dýnka, typ hodinek, sériové číslo daných hodinek / celkový počet v limitované edici a materiál pouzdra.

M53 má datumovku na pozici 4:30.

Srdcem hodinek je nový japonský automatický kalibr Sii NH35 z dílen společnosti Seiko, který má frekvenci 21.600 polokmitů za hodinu. Uživatelé jistě ocení hacking (zastavení sekundové ručky v momentě, kdy je korunka v pozici seřizování času) a možnost manuálního nátahu pomocí korunky.

M53 je osazen japonským automatickým kalibrem Sii NH35.

Arabské číslice, hodinové indexy a všechny tři ručky jsou opatřeny luminiscenční barvou, která je charakteristickým znakem značky. LÜM-TEC používá patentovanou technologii MVD (info zde). Jak napovídá použitá technologie, jde luminiscenční nátěr mimořádné tloušťky a účinnosti. Odstín je příjemně krémový a navozuje pocit, že jde o stářím zežloutlou luminiscenční barvu, kterou známe z hodinek ve stylu vintage. Svítivost použité látky je excelentní a za určitých okolností (kino, divadlo, pozorování hvězd) může působit až rušivě.

M53 – pohled zepředu.

Balení kromě hodinek, certifikátu a garanční karty, obsahuje také dva řemeny, úhledně zabalené v postranních přihrádkách robustní dřevěné krabičky.

M53 zůstávají čitelné i za zhoršených světelných podmínek

Kvalitní kožený řemínek je vyroben z příjemně měkké telecí kůže a má kontrastní černé prošití. Je vybaven speciální stěžejkou (osičkou upevňující řemen k hodinkám), která umožňuje sundat řemínek i naprostému laikovi bez použití nářadí. Další možností jak změnit vzhled hodinek nabízí na dotek velmi příjemný antistatický kaučukový pásek.

M53 - obsah balení.

Oba řemínky jsou osazeny trnovou sponou tvaru PRE-V z nerezové oceli, která je opatřena povrchovou úpravou PVD (více o technologii zde) v bronzovém odstínu.
Důvodem pro použití povrchově upravené nerezové oceli a nerezového dýnka je zamezení stálého styku bronzu s pokožkou. Někteří majitelé hodinářských firem, respektive klienti, jejichž návrháři si na toto nedali pozor, skončili “označkováni“ zelenými skvrnami.

Antistatický kaučukový řemínek vybavený sponou s PVD úpravou v bronzovém odstínu.

Kaučukový pásek nabízí dvě zajímavé vychytávky. První je fixace očka u spony pásku díky čtyřem výstupkům (viz obr.13). Druhou je vybrání v místě uchycení pásku (u stěžejky), které usnadňuje výměnu za jiný řemen (viz obr.14).
Vybrání v místě uchycení pásku usnadňuje výměnu

Hodinky jsou velmi povedené a exkluzivitu jim dodává nejen  bronzové pouzdro, ale také omezený počet vyrobených kusů (celkem jich bude pouze 300). Díky tvaru a velikosti pouzdra se budou skvěle vyjímat zejména na větším zápěstí. Hladký a jednoduchý tvar pouzdra zjednodušuje případné odstranění patiny.
Srovnání M53 (vlevo) a M8 (vpravo).

Technické parametry:

 • Průměr / výška pouzdra: 44mm / 14,5mm
 • Rozteč nožiček pro uchycení řemenů: 24mm
 • Hmotnost s koženým řemenem: 150g
 • Materiál pouzdra a korunky: Bronz CuSn8
 • Materiál dýnka: Nerezová ocel 316L
 • Sklíčko: ploché safírové s oboustrannou antireflexní vrstvou
 • Prosklení dýnka: safír
 • Vodotěsnost: 300m / 990ft
 • Strojek: automatický japonský kalibr Sii NH35 (s funkcí hacking a možností manuálního nátahu)
 • Omezený počet kusů limitované edice: 300
 • Řemeny v balení: hnědý kožený a kaučukový antistatický. Oba řemeny jsou vybaveny sponami s PVD úpravou v barvě bronzu.

Poděkování společnosti Kabtime, která hodinky na testování zapůjčila.

Autor: Vít Černý