Chrono Award pořádají vydavatelství dvou na firemní klientelu zaměřených rakouských magazínů Trend a Format. Na jejich stránkách mohli čtenáři zvolit nejlepší časomíru hned v šesti kategoriích. Vítězné hodinky byly vyhlášeny 14.listopadu během galavečeru ve Vídni.

Původní verze oceněných hodinek Jaeger-LeCoultre Geophysic Chronometer E168

Hned ve dvou kategoriích se přitom umístily časomíry s logem Jaeger-LeCoultre. Neodnesly si sice prvenství, získané stříbrné pozice však rozhodně také nejsou k zahození.

V kategorii First  Class, v níž soupeřily hodinky s cenou od 25 tisíc eur, čtenáře zaujal model Master Ultra Thin Minute Repeater Flying Tourbillon.

Létající tourbillon, minutová repetice a periferní rotor automatického nátahu. To jsou štíhlé Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin

Jejich 41mm velké pouzdro z bílého zlata má tloušťku jen 7,9 mm. Navzdory tomu se v něm uložený in-house strojek 362 (průměr 33,3 mm, výška 4,8 mm) pyšní královskou komplikací létajícího tourbillonu i minutovou repeticí, kterou lze ovládat tlačítkem u desáté hodiny.

Pohled na dýnko se safírovým průhledem, který mimo jiné odhaluje dvojici kladívek. Ta v případě aktivní signalizace každou minutu udeří do vnitřní strany pouzdra.

Dalším zřídkakdy vídaným technickým řešením je periferní rotor automatického nátahu. Jeho otáčivý pohyb lze pozorovat skrze dvanáct otvorů po obvodu číselníku. Těleso automatického nátahu tak nijak nenarušuje pohled na proskleným víčkem odhalený kalibr. Hodinek, které byly uvedeny v rámci neveřejné výstavy SIHH 2014, bylo vyrobeno pouhých 75 kusů.

Líbila se i reedice legendárního modelu

Druhý v hlasování oceněný model Geophysic 1958 namísto vysokých komplikací sází na odolnost vůči otřesům a magnetickému poli. Jedná se o reedici modelu, který byl uveden v roce 1958, kdy manufaktura slavila 125leté výročí svého založení. Ve stejné době také proběhl výzkum nazvaný Mezinárodní geofyzikální rok, který se konal od 1.7 1957 do 31.prosince následujícího roku.

Na tomto mezinárodním výzkumu participovali vědci z celkem 67 zemí světa, aby společně zkoumali geofyzikální jevy na Zemi i ve vesmírném prostoru. V hledáčku odborníků se tak ocitlo třeba magnetické pole Země, její gravitace, sluneční záření a sledovala se i polární záře. Tyto dvě události inspirovaly hodináře manufaktury k vývoji v té době nebývale odolných a zároveň přesných hodinek Geophysic Chronometer E168.

Minimalisticky zpracovaný číselník s mečovými ručkami

Jistě ne náhodou byla tato časomíra vyhledávaným společníkem badatelů při jejich výpravách do nehostinných oblastí okolo Severního nebo Jižního pólu, a společnost dělala i posádce legendární ponorky Nautilus.

Letos uvedená reedice mírně povyrostla a to z 35 na 38,5 milimetru. Jednoduché provedení číselníku zůstalo, arabské číslice však nově nahradily hodinové indexy i na 3. a 9. hodině. Trojici centrální ručiček, z nichž hlavní dvojice je mečového tvaru, uvádí do pohybu 4 hz in-house kalibr JLC 898/1 s mikroregulací pro velmi přesné nastavení chodu.

Celkem strojek čítá 201 dílů, z nichž 30 je ložiskových uložení. Rotor automatického nátahu dokonce využívá keramického ložiska, které nepotřebuje mazání.

Pohled na dýnko hodinek s rytinou Země

Výrobce slibuje velmi nízkou odchylku chodu, kterou zajišťuje rovnou 1000hodinový zátěžový test. Při něm je chod sledován v šesti pozicích. Zatímco COSC Chronometer garantuje odchylku v intervalu -4 až +6 s/den, Geophysic 1958 jdou s přesnosti ještě dále, jsou totiž seřízeny na odchylku -1 až +4 sekundy za 24 hodin.  Odolnost vůči magnetické indukci do hodnoty 600 gaussů zajišťuje vložka z měkkého kovu, která strojek obklopuje.

Ocelové Geophysic 1958 byly vyrobeny v počtu 800 kusů a oceněny byly v kategorii hodinek v ceně do 10 tisíc eur. Manufaktura nabízí také 300ks sérii hodinek v růžovém zlatě, v platině jich pak bylo vyrobeno pouhých 58 kusů.