Nevíme, co se vám vybaví, jakmile uvedeme název světadílu – Austrálie. Zda to bude Velký bariérový útes, budova opery v Sydney, klokani… Víme ale, co se vám jistě nevybaví – hodiny a hodinky. Náš kolega, vášnivý milovník časoměřičů přesto jejich „stopy“ v Austrálii našel…

Existují hodinářské značky, které mají honosné jméno všude na světě. Mezi takové patří například Rolex, Omega, TAG Heuer, Longines nebo Breitling, či v případě levnějších hodinek Tissot, Certina, Rado nebo Seiko a Citizen. Samozřejmě povětšinou nechybí všudypřítomná jména haute horlogerie, jako Audemars Piguet, Jaeger-LeCoultre, Girard-Perregaux, Cartier, IWC, Patek Philippe a Vacheron Constantin, avšak těmto je věnovaná pozornost spíše v uzavřené společnosti hodinářských nadšenců. No a další skupinou hodinek by mohly být ty, které se proslavily na lokálním trhu. Pro Českou republiku je to například tuzemský Prim Manufacture 1949... a jak je to se zmíněnou Austrálií???

Vše kolem míče

Austrálie žije fotbalem, a to ne ledajakým – tím svým, australským. Ten se řadí mezi ty nejdrsnější míčové sporty a tak trochu připomíná ragby. Mezinárodní AFL liga je tak spolu s kriketem nejsledovanější sportovní soutěží kontinentu. A s vysokou sledovaností přichází na řadu samozřejmě i sponzoring a různá partnerství. Vznikly tak speciální edice hodinek dedikované Australské Fotbalové Lize (AFL), přičemž hlavní roli zde hraje koncern Swatch Groupe, neboť se nechaly zlákat hned tři jeho značky.

Pro děti určené hodinky Flik Flak nabízejí celou kolekci věnovanou právě AFL, přičemž jednotlivé modely zobrazují kreslenou postavičku znázorňující jméno týmu. Další značkou se stal přirozeně Swatch, který podobným způsobem nabízí hodinky v tradičních barvách jednotlivých týmů s vyobrazeným logem. Do třetice všeho dobrého je tu Tissot, který se stal v roce 2008 nejenom oficiální časomírou AFL, ale také oficiálními hodinkami celého podniku. Při této příležitosti také uvedl na trh limitovanou edici hodinek, která v roce 2008 čítala 499 kusů a pro rok 2009 také. V obou případech se jednalo o quartzový chronograf uložený v ocelovém pouzdře, které je vodotěsné do 200 metrů a disponuje ocelovým šroubovacím dýnkem, na kterém je vyobrazené oficiální logo AFL a pořadové číslo modelu ze zmíněných 499 kusů.

S domácí DNA

V Austrálii nenarazíte, na rozdíl od jiných kontinentů, na žádnou manufakturu vyrábějící mechanické hodinky. Co se týče segmentu těch quartzových, lze si zde vybrat mezi hrstkou značek spíše nižší cenové hladiny. Mezi sportovní špičku a značku, kterou naleznete na mnoha zápěstích mladých surfařů, patří například Rip Curl či slavný Speedo. Narazit však můžete i na hodinky, které jsou spíše společenského vzezření a plní funkci jakéhosi talismanu. Jednou takovou značkou je například Coinwatch, která tvoří číselníky svých hodinek z pravých australských mincí, které byly raženy od roku 1910 do 1963. Takové hodinky jsou tradičním dárkem k narozeninám, přičemž letopočet na minci povětšinou odpovídá roku narození obdařené osoby. Pro ty, kdo se narodili po roce 1963, pak společnost nabízí nejenom možnost uložení speciální pamětní medaile, ale také prostor na vyrytí věnování na dýnku.

Coinwatch s pravou australskou mincí na číselníku

Další specifickou společností je Classique, vyrábějící hodinky už od roku 1967. Firma se proslavila hlavně svými náramkovými hodinkami s číselníky tvořenými jedním plátkem opálu či kapesními hodinkami s usazeným solitérem v plášti. Jejich kolekce však obsahuje i klasické quartzové modely společenského rázu a mechanické sportovní, potápěčské a letecké hodinky. Myšlenkou usadit opál do číselníku ovlivnila společnost Classique ze Sydney i módní návrháře světově proslulé značky Pierre Cardin, která v Jižní Austrálii opály nakupuje, v Číně opracovává a usazuje do hodinek, a ty následně exportuje zpět a s velikým úspěchem na místním trhu prodává. A proč právě australský opál? Odpověď je nasnadě. Více než 90 % jejich světové produkce pochází z tohoto kontinentu, z čehož dobrá polovička z věhlasného městečka Coober Pedy.

Australský opál kapesním hodinkám sluší

Classique je typickou domácí značkou

Nelze zapomenout ani na slavná designérská jména australského sdružení Workshopped. Jedním z hlavních návrhářů je rodák ze Sydney Ben McCarthy. Právě on v roce 2009 uvedl na trh své první hodinky Pi s opravdu minimalistickým designem. Jejich pouzdro, stejně jako číselník krytý safírovým sklíčkem, je zhotovené z kartáčované oceli. Zaujmou také hůlkové ručky s kruhovým průhledem na konci a logo ve tvaru trojice šestiúhelníků na pozici 12. Na designově strohém pouzdře nenaleznete ani korunku, neboť díky volbě menšího strojku Seiko a krátkého krčku ji bylo možné umístit tak, aby jemně vyčnívala na vnitřním okraji dýnka. V něm je navíc integrovaný i pásek, takže není potřeba žádných stěžejek. Pi jsou vodotěsné do 30 metrů. Prvních 500 modelů s šedým či černým páskem je individuálně číslováno.

Pi watch jsou designérský kus

Další australskou hodinářskou společností je Adina, založená v roce 1971 Bobem Menziesem, který dodnes společnost vede a jehož kolekce čítá téměř 600 modelů. Jedná se o značku ztotožňovanou s mnoha sporty, a to převážně díky mnoha partnerství v oblasti cyklistiky, běhu, golfu či volného potápění. Navíc se jedná o jedinou australskou značku, která designuje a kompletuje hodinky opravdu na území Austrálie. Pro zajímavost její roční kolekce čítá 60 000 kusů, přičemž součástí produkce jsou i nástěnné a stojací hodiny.

Značka Adina vyrobí až 60 000 kusů

A jak jsou na tom hodiny? Kromě zmíněné značky Adina hraje definitivně prim nejstarší australská fabrika v oboru, Ingrams Bright, která vyrábí i časoměřiče pro školy, kostely a vládní budovy po téměř celém kontinentu. Velké jméno si vydobyl i Cobb & Co. Clocks produkující nástěnné, stolní či kyvadlové hodiny se sedmidenní rezervou nátahu, přičemž výjimkou nejsou ani různé druhy venkovních hodin a barometry. To vše s doživotní zárukou!

Dalším velmi úspěšným hráčem na trhu s hodinami je sydneyská Grandfather Vic’s Clock Co., která původně skříně na hodiny v 80. letech z USA dovážela, ale později je začala sama vyrábět. Jejich nástěnné a stojací hodiny jsou individuálně číslovány, a jelikož jsou vyráběny na zakázku, odstín dřeva skříně je podřízen zbytku nábytku pokoje, ve kterém jsou hodiny vystaveny obdivu. Strojky, které společnost využívá, jsou dodávány společností Hermle (Franz Hermle & Sohn) z jižní části Německa s tradicí sahající až do roku 1922. Mezi vlajkové lodě patří modely s gravírovanými kyvadly a zvonkohrou, přičemž bicí mechanismus se automaticky vypíná mezi 22. a 7. hodinou, aby v noci majitele klenotu nebudil.

Opravdovou lahůdkou jsou však celodřevěné hodiny, které v Warrandyte nedaleko Melbourne vyrábí Will Matthysen od roku 1989. Za tu dobu na zakázku postavil 150 exklusivních stojacích hodin, jejichž design sám navrhl a následně zrealizoval. Jeho strojky, ačkoli většina jejich součástek je ze dřeva, mohou disponovat jak bicím mechanismem, tak i komplikací indikace lunárních fází.

Ani ten nejlepší hodinář se však neobejde bez nástrojů a potřebných součástek či samotných strojků. Proto v Austrálii lze narazit na společnosti Labanda, Smith and Smith a Jonathon Knowles Clock Company, přičemž poslední jmenovaný produkuje i slavné železniční hodiny a speciální přístroje indikující dobu přílivu a odlivu.

Detail přesvědčí - vše ze dřeva

Hodiny od Willi Matthysena

Perlička na konec

Ačkoliv se Austrálie nepyšní žádnou luxusní manufakturou vyrábějící hodinky, přesto to byla náramková časomíra, která fascinovala společnost SMS Technology Australia k vyrobení prvního mobilního telefonu v hodinkách. Dnes prodejný model M500 disponuje ocelovým pouzdrem, které je uchyceno na koženém řemínku. Majiteli pak nabízí vše, co mobilní telefon nabízí, a to včetně dotykového displeje či MP3 a MP4 přehrávače.

Kontakty

Hodinky

Hodiny

Dodavatelé náhradních dílů, součástek a nářadí