Pakliže nenahlédnete pod pokličku, může se vám zdát příchod nové luxusní značky jako je Ateliers DeMonaco překvapením. Ovšem, když se dozvíte více…

Poslední model Carré d´Or

Tradičním „místem narození” hodinek je Švýcarsko, známe hodinky francouzské, italské, rakouské, německé, a teď i monacké… Vstup nové značky představuje bezesporu poměrně značné výdaje. Navíc, když se tento nováček na trhu chlubí „trvalým bydlištěm” na 1 Avenue Henri Dunant v Monaku. Vy, kdo tam máte „letní byt“ víte, nač vás přijde nájem. Ale teď vážně – jde o prestižní místo v centru tohoto ministátečku v Paláci de la Scala, kousek od hotelu Hermitage. Z druhé strany právě tato adresa předurčuje, kdo budou zákazníci DeMonaca. Přijet z Monaka a nepřivézt si suvenýr v podobě hodinek značky DeMonaco, no to přece svým přátelům milionářům nemůžete ani na oči…

Rotor z 18k zlata s rytinou znaku knížectví

Nejde zdaleka ale jen o místo a jméno. Tento ateliér nabízí tři základní unikátní kusy. Minute Repeater, hodinky s minutovou repeticí zůstávají stále stát na samém vrcholu. Model je doplněn o tourbillon. Druhým modelem je Ronde d´Or v limitované edici 18 kusů už s vlastním kalibrem XP 1 minute Tourbillon. Strojek má automatický nátah, frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu (tedy 4 Hz), průměr pouzdra 43 mm sestaveného z celkem 31 převážně titanových dílů.

Tady sídlí nová značka Ateliers DeMonaco

Zatím posledním kusem je pak Carré d´Or s obdélníkovým pouzdrem z 33 dílů, jehož výrobu má na starosti švýcarská firma Manufacturer Ourny. Model už má všechny typické pro značku prvky – safírový most tourbillonu sestaveného z 80 dílů, vlastní strojek s rotorem ve stylu znaku monackého knížectví ze zlata (rytinu má na starosti světový odborník pan J. Benzinger). Krokové kolo a kotva jsou z křemíku (opět dílo specialisty – firmy Mimotec). Výrobce zaručuje svou kontrolou odchylku přesnosti chodu 0-2 vteřiny za 24 hodin.

Takhle viděl Monaco malíř Matisse

No a k tomu si přičtěte všechno to, co už jsme uvedli: slavné místo vzniku, adresu firmy… A ještě jedno slavné jméno – Peter Stas. Jedním ze tří akcionářů této malé nezávislé značky je totiž majitel firmy Frederique Constant a Alpina.