Často se na našem webu objevují recenze kožených řemínků, byl tu i jeden částečně nylonový, ale na gumový tah se podíváme poprvé.

Název Pure (čistý) v tomto případě platí ve více významech. Čistota tohoto tahu je nejen ta designová, která je patrná na první pohled, ale i materiálová, kterou majitel ocení až při těsnějším kontaktu s tímto ušlechtilým materiálem.

Hirsch Pure

Nápis na zadní straně gumového tahu napovídá, že surovinou pro jeho výrobu je kaučuk. Jde o výběrový materiál, výrobcem označovaný jako Hirsch Premium Caoutchouc.

Materiál - Premium Caoutchouc

Zastavme se na chvíli u obecných vlastností tohoto materiálu, které většina lidí nepokládá za přírodní, ale opak je pravdou. Na rozdíl od jiných pryžových materiálů, které se získávají převážně z ropy, je kaučuk (pokud jde o přírodní) vyroben z mízy stromu Hevea brazilienzis. Největší plantáže s těmito stromy můžeme najít v Thajsku, Indonésii a Malajsii.
Vulkanizáty z NR (Natural Rubber = přírodní kaučuk) se vyznačují vysokou mechanickou pevností, vysokou elasticitou a velmi dobrou odolností proti oděru. Bát se nemusíme ani teplot protože dlouhodobé použití vulkanizátů z NR je obvykle možné od –57 do +75°C.

Hirsch Pure na sportovních hodinkách

Hirsch uvádí, že k dosažení optimálních vlastností používá směs speciálních aditiv. Spojení přírodního kaučuku s vhodnými aditivy dává materiál s dlouhou životností, odolností proti praskání, natržení, UV záření a větší komfort nošení než u ostatních syntetických gumových výrobků. Uživatel také nemusí mít strach z alergie na latex.

Ve vodě je jako doma

Tah je osazen trnovou sponou z nerezové oceli, která nese zkrácené logo společnosti. Spona má zvláštní stupňovitý tvar, do kterého přesně zapadá. Je upevněna pomocí pružné stěžejky, takže je možné ji jednoduše vyměnit.

Trnová spona

Provlékací (zajišťovací) oka plní svou funkci na jedničku. To blíže ke sponě má pozici fixovánu díky dvěma výstupkům na každé straně (viz obr. 6).

Detail fixace prvního provlékacího oka

Významným rysem tohoto gumového tahu je jeho jednoduchý (čistý?), dalo by se říci přísně funkcionalistický tvar. Díky tomu a velmi mírně strukturovanému povrchu, který nepůsobí na první pohled jako guma (není lesklý, jako většina konkurentů) a tak se dá tento pásek s trochou dobré vůle tolerovat i na nesportovních modelech hodinek.

Hirsch Pure

Nemá ani prošití, které na rozdíl od kožených řemínků nemá žádnou praktickou funkci. U gumových tahů je velmi podstatná také rubová strana, která je v kontaktu s pokožkou. Právě velikost plochy, která se dotýká kůže, rozhoduje významnou měrou o tom, jak pohodlný bude.

Hirsch Pure z rubové strany

Zde opět rakouští návrháři šli jednodušší (čistší?) cestou klenutého profilu tahu, jež se o ruku opírá pouze na okrajích (viz obr. 8). Díky menšímu styku s pokožkou se ruka méně potí a výrobek je pohodlnější.
U jiných výrobců je běžným řešením složité žebrování se spoustou úzkých štěrbin, ze kterých musí nositel po nějakém čase pracně „vyškrabovat“ zbytky zaschlého potu a prachu. Hirsch Pure tímto neduhem netrpí z rubové, ani lícové strany, stačí jej pouze občas opláchnout.

Na hodinkách s bronzovým pouzdrem Na elegantních hodinkách

Dalším problémem gumových tahů, postihujícím zejména silikonové pryže je nízká úroveň antistatické úpravy. Proto se také občas těm silikonovým nelichotivě říká „magnet na prach“ (více zde).

Díky kvalitě použitého materiálu (přírodní kaučuk), příměsi vhodných aditiv a jednoduchému tvaru Hirsch Pure tímto problémem netrpí a jeho majitel se nemusí bát ani opravdu těžkého terénu. Tuto vlastnost jsme si přímo otestovali. Vytvořili jsme směs z prachu, písku a hlíny, do které jsme Hirsch Pure zahrabali. Potom jsme ho vytáhli a pouze jej opláchli pod tekoucí vodou. Výsledek můžete vidět na snímku.

Čištění je jednoduché

Pokud hledáte pro svého tikajícího miláčka nenápadného společníka do jakéhokoliv počasí či terénu, který nestrhává pozornost na sebe, ale nechává vyniknout hodinky, potom je Hirsch Pure správnou volbou. Bonusem pro vás bude měkký a na dotek velmi příjemný přírodní kaučuk.

Bronzová patina

Situace po opuštění bazénu

Na elegantních hodinkách

Závěrem bych chtěl poděkovat společnosti StrapShop, která gumový tah na testování zapůjčila.

Vít Černý