V dnešní době není jednoduché přijít na trh řemínků s něčím novým a zaujmout v záplavě zboží rozmlsaného zákazníka. Společnosti Hirsch se to podařilo. Jejich nová modelová řada Performance poskytuje, díky důmyslné kombinaci řešení,  v jednom výrobku pohodlí, vzhled přirozeného přírodního materiálu, zajímavé barevné kombinace, odolnost a trvanlivost.

Nenechte se zmást, jde o jeden řemínek – z rubové a lícové strany

Hirsch Performace jsou vlastně hybridy (v dobrém slova smyslu). Rakouské vývojáře totiž napadlo spojit výhody dvou materiálů v jednom výrobku. Principem je, že lícová strana je tvořena kvalitní kůží, která dává zboží ušlechtilý vzhled. Rubová strana a boky jsou vyrobeny z kvalitního přírodního kaučuku.

Hirsch Performance George

Modelová řada Performance obsahuje sedm různých druhů kůže. Navíc ke každému druhu  existuje několik barevných provedení, prošití i kaučuku. Vybrat si tedy lze od zcela elegantního hnědého řemínku s nekontrastním prošitím a nenápadnou černou kaučukovou částí až po sportovní provedení řemínku s „karbonovým“ vzorem ze syntetického materiálu kombinovaného výrazně probarvenými kaučukovými boky a prošitím. Jednotlivé druhy se liší také výškou, která je dalším  parametrem, na který je třeba  při výběru dbát.

Modelové řady Hirsch Performance

Výhod má Performance mnoho, od dobré voděodolnosti přes dlouhou životnost, antialergičnost, jednoduchou údržbu, výborný odvod vody a potu až po vynikající měkkost a ohebnost.

Struktura řemínku

Testovaný Hirsch Performance George je spíše tenčí, zužuje se z 5,5mm u pouzdra na 3,5mm u přezky. V kaučukovém lůžku je vložena svrchní část z teletiny nejvyšší kvality, speciálně impregnovaná proti vodě. Po okrajích řemínek oživuje prošití červenou nití.

Síla řemínku se směrem od pouzdra ke sponě postupně zužuje

Zúžení ještě více zvyšuje ohebnost, a tak se řemínek velmi ochotně přizpůsobuje obvodu zápěstí.
Kožená část je velmi dobře chráněna, zespodu a z boku proti účinkům potu, otěru a jiným nepříznivým vlivům. Kůže je vlastně v celé hloubce zapuštěna ve vaničce,  na dotek z velmi příjemného přírodního kaučuku. Toto je ale patrné až při pohledu velmi zblízka, takže to nenarušuje jeho celkový vzhled.

Detail přezky a usazení kožené části

Řemínek je osazen standardní nerezovou sponou, která je upevněna pomocí pružné stěžejky, takže je možné ji jednoduše vyměnit, například za motýlkovou nebo překlápěcí.

Detail spodní části

Zastavme se na chvíli u obecných vlastností kaučuku, který většina lidí nepokládá za přírodní, ale opak je pravdou. Na rozdíl od jiných pryžových materiálů, které se získávají převážně z ropy, je kaučuk (pokud jde o přírodní) vyroben z mízy stromu Hevea brazilienzis.

Tak vypadá na sportovních hodinkách

Nezanedbatelnou výhodou řady Performance je také možnost barevného sladění řemínku s hodinkami nebo oblečením. Volit je možné nejen barvu kůže a prošití, ale také kaučukové části, jejíž  výrazné zbarvení může ještě podtrhnout sportovní vzhled hodinek. 

Nejlepším důkazem toho, že výrobce svému produktu věří, je prodloužená záruka. A to až na 30 měsíců, což je u kožených řemínků velmi nezvyklé. Tato doba je zpravidla dávno za hranicí životnosti u denně používaného kvalitního koženého řemínku.

Ohebnost řemínku je neuvěřitelná

Je tedy jen na zákazníkovi, zda dá přednot výrazně sportovnímu kusu s barevným kaučukem a prošitím, nebo elegantnímu provedení s krokodýlím vzorem a nekotrastním zdobením. V obou případech je to dobrá volba.
Poděkování za zapůjčení řemínků na test patří společnosti StrapShop (http://www.strapshop.cz).

Autor textu a fotografií: Vít Černý