Další hodinky v cenové kategorii do 10 000Kč, které prošly redakčním testem, pocházejí od francouzské hodinářské firmy. Jsou určeny milovníkům potápění, ale jejich design je předurčuje i každodennímu nošení.

Obr. 1

Francouzská hodinářská společnost Beuchat byla založena v roce 1904 synem švýcarského hodináře. Mladý Constant Beuchat se již od svých začátků specializoval na časomíry sportovního charakteru – hlavně na ty potápěčské. Tento sortiment vydržel značce dodnes a všechny její hodinky mají společné atributy: vodotěsnost a čitelnost. Snad právě proto byla značka v roce 1993 vybrána francouzským námořnictvem jako dodavatel automatických hodinek, který byly navíc vodotěsné do 1000 metrů. Od roku 2002 je Beuchat součástí společnosti B PLUS (www.bplus.fr), pod kterou patří také hodinářské značky Caroll, Dunlop, Serge Blanco, Speedo, Technograph či Koxdesign.

Obr. 2

Beuchat nabízí 39 různých modelových provedení svých hodinek, mezi kterými nalezneme kousky s mechanickými i quartzovými strojky. Kromě vysoké vodotěsnosti hodinky Beuchat nabízejí komplikace jako chronograf, alarm, hloubkoměr, indikaci času v druhé časové zóně. Značka nabízí dokonce hodinky ukazující čas jdoucí proti směru (indexy jsou totiž rozmístěny zprava doleva a díky otočenému strojku tímto směrem kráčejí i ručky).

Obr. 3

Spolehlivý společník

Ale nyní už k hodinkám Oceania s referencí 0162. Při prvním pohledu na nich zaujme hlavně jejich velikost. Průměr pouzdra činí 42 mm, masivní pouzdro se šroubovacím dýnkem je vyrobeno z nerezavějící leštěné oceli a doplněno jednosměrně otočnou lunetou. Ta nabízí 15minutovou stupnici a číselná označení pozic 20, 30, 40 a 50. Šroubovací korunka je umístěná na nezvyklé pozici 10 a kvůli bezpečnosti a neopomenutí zašroubování je opatřena speciálním ochranným můstkem. Umístění korunky na protilehlé straně je velikou výhodou a při nošení, plavání či jakémkoli sportu tak můstek nenaráží do zápěstí.

Obr. 4

Při uvolnění aretační páčky a vyšroubování korunky se nabízí dvě možné pozice vytažení. Poloha 1 je předurčena k nastavení jména dne a data (směrem od sebe den, k sobě potom datum). Při nastavování jména dne se na rotujícím kotoučku střídají zkratky ve francouzštině s angličtinou. Při chodu hodinek se však ukazuje pouze jméno dne nastaveného, respektive kromě dvou hodin - od půlnoci do dvou. V prvních pěti minutách nového dne se totiž oba kotoučky posunou pouze o jednu pozici. Tím se samozřejmě správně nastaví datum. Ovšem v tu chvíli je indikace dne v jiném, než požadovaném, jazyce. Na správnou zkratku je tedy potřeba si počkat další dvě hodiny, kdy se kotouček posune o další pozici.

Obr. 5

Při vysunutí korunky do polohy 2 se zastaví sekundová ručka, aby bylo možné nastavit přesný čas. O ten se stará švýcarský quartzový strojek ETA s označením 955.122.

Obr. 6

Snadná čitelnost

Vzhledem k tomu, že na číselníku nalezneme pouze jedinou aperturu pro datum a jméno dne, je možné přesný čas odečíst téměř jednoduše a bez problému. Navíc jelikož se jedná o potápěčské hodinky, a to do 300 metrů, nesmí chybět ani luminiscenční prvky. V tomto případě jsou touto sloučeninou pokryty všechny indexy (osm zkosených a trojice kruhových na pozicích 6, 9 a 12) a také ručky. Sekundová však nabízí pouze zvýraznění na svém konci (na fotografii je možné vidět i intenzitu zeleného světla, které hodinky za tmy vyzařují). Modrý číselník pod safírovým sklíčkem je jinak zdoben obrysem světových kontinentů asociující rozlohu hladiny oceánů – proto také označení Oceania.

Obr. 7

Hodnocení

Jedná se o vodotěsné sportovní hodinky, které lze nosit i do společnosti k neformálnímu sportovnějšímu oblečení. Zajímavým výběrem byl i strojek ETA, neboť si společnost obvykle vybírá spíše Myiotu či Citizen. Zde bych dvojjazyčný kotouček zmínil spíše jako výhodu a to i navzdory dvouhodinové prodlevě při změně jména dne (jedná se přeci jenom o hodinky v cenové relaci do 10 000 Kč). Hodinky by si však zasloužily lepší ocelový tah nebo kaučukový řemínek. Články tohoto se totiž při sundání ze zápěstí často zpříčí a jejich následné urovnání je obtížné. Samotný model Oceanium je výrazný díky své nezvykle umístěné korunce, kterou jsem při sportu a při plavání, kdy se hodinky na zápěstí pohybují, opravdu ocenil. Hodnocení 7 z 10.

Průměr pouzdra 42 mm
Materiál Ušlechtilá ocel – 316L
Odolnost proti vodě 30 ATM (300 metrů)
Sklíčko Safírové
Ukazatel hodin Indexy
Tah Ušlechtilá ocel – 316L
Kalibr ETA 955.122
Funkce Datum, označení dne
Záruka 2 roky
Cena 9 419 Kč

Text a foto: Jan Lidmaňský
Zdroj technických parametrů: www.herisson.cz