Jedno z nejslavnějších německých hodinářských jmen zní – Ferdinand Adolph Lange. Společnost s jeho jménem vlastně vznikla dvakrát. Poprvé v roce 1845, kdy saský dvorní hodinář založil v Glashütte společnost Lange Uhren. Podruhé pak v roce 1990 jeho vnuk Walter Lange společnost A. Lange & Söhne.

Ferdinand Adolph Lange

Pokud jste to nevydrželi a už jste si pustili video, které je na našich stránkách, pak vás jistě napadlo, že vše kolem A. Lange & Söhne je tak trochu kouzlo. Skutečně se tohle slovo k této německé firmě, která je součástí korporace Richemont International SA, hodí. Bylo kouzlo, že v malém městečku Glashütte se skomírajícím hornictvím se Ferdinandovi Adolphu Lange podařilo vybudovat skutečnou výrobu hodinek. Do místa, které bezmála ani nebylo spojeno s nedalekými přepychovými Drážďany, nechtěla saská vláda investovat. Nakonec s úvěrem 7820 stříbrných tolarů vznikla manufaktur.

Model Lange 1

Ještě po první světové válce se zaměřil Lange a nakonec celá řada místních hodinářských výrobců včetně dalšího mistra Juliusse Assmana z Deutsche Präzisions-Taschenuhrenfabrik téměř výhradně na kapesní komplikované hodinky. Což už v 30. letech v zásadě začalo ohrožovat samotnou existenci hodinářství v Glashütte. Píše se už totiž věk náramkových hodinek. V té době vnuk zakladatele Walter nastoupil do hodinářského učení, záhy začala válka, byl odveden, raněn. Konec války znamenal těžké bombardování továrny a v roce 1948 konfiskaci. V roce 1951 v tehdejší NDR vznikla VEB Glashütter Uhrenbetriebe. Dokonce i za socialismu stále zůstávaly výrobky z Glashütte na solidní hodinářské úrovni a v SRN je lidé rádi nakupovali jako „bezejmenné“ přes katalog Quelle.

Ruční perfektní práce je základ

Walter Lange ze čtvrté generace rodu znovu obnovil manufakturu pod názvem A. Lange & Söhne v prosinci 1990. Tehdy jen s hrstkou zaměstnanců se pustili zprvu jen do vývoje nových hodinek. Představeny byly za čtyři roky a šlo o modely: Lange1, Saxonia, Tourbillon Pour le Mérite a Arkade. Nyní pod ochrannými křídly Richemontu je špičkou nejen v Německu, ale řadí se k luxusním výrobcům.

Strojek pro Datograph Perepetual

Pro zajímavost, Lange 1 i v provedení Grand Lange 1 je stále ve výrobě a to v cenách od 21 500 eur. Dnešní nabídka zahrnuje zhruba 20 základních modelů, přičemž cena modelu Cabaret Tourbillon začíná na částce přesahující 200 tisíc eur. Mluvíme totiž v řadě případů o technických unikátech. Například Caliber L034.1 (má 406 komponentů) s ručním nátahem se chlubí unikátní rezervou chodu 31 dnů. Jeho pérovník totiž obsahuje dvě nátahová péra o délce 1850 mm. Nebo věčný kalendář Langematik Perpetual s kolem s celkem 48 kroky je schopen jít bez korekce 400 let a měsíční fáze ji vyžaduje až po 122 letech. Letos (15 let po znovuuvedení společnosti na trh) překvapila modelem Lange Zeltwerk s 388 komponenty, který je schopen skokově v oknech na pozici 9 a 3 zobrazovat hodiny, ale i minuty.

Walter Lange je čtvrtou generací hodinářů