Přehled novinek 24. ročníku SIHH v Ženevě začínáme podle abecedy, a tedy modely značek A. Lange & Söhne, Audemars Piguet, Baume & Mercier a Cartier.

A. Lange & Söhne samozřejmě nemá jen 20 let, ale přesně před tolika lety se značka znovuzrodila. Když budeme za tuto dobu sčítat modely, zjistíme, že za svoji novodobou historii firma už uvedla 12 kusů s měsíční fází. Ale zatím žádnou takovou jako je Grand Lange 1 Moon Phase. Proč? Má zcela nové pokrytí disku měsíční fáze ze zlata, a to speciálním nátěrem využívajícím efekt interference. Jinými slovy odráží všechny paprsky jiného než modrého spektra. Tím je modrá na disku s více než 300 hvězdami vyrytými do zlata laserem, vždy jasně zářivá. Efektní.

A. Lange and Sohne Grosse Lange-1 Mondphase

Kalibr L 0953

Audemars Piguet se rovněž obrátil ke své nedávné minulosti, nikoliv k dávné minulosti. Proč to říkáme? Protože mezi novinkami vyniká Royal Oak Concept Tourbillon GMT. Řada Royal Oak Concept existuje od roku 2002 (u příležitosti 30. výročí vzniku řady Royal Oak navržené Geraldem Gentou). Nyní je tu v bílé keramice, která je použita na lunetu (průměr pouzdra je 44 mm), korunku i tlačítko na pozici 4. Tím volíte, co budete dělat korunkou: natahovat hnací péro, nastavovat ručky nebo necháte vše na pozici N – tedy neutrál.

Audemars Piguet detail číselníku

Audemars Piguet Royal Oak Concept GMT Tourbillon

A do třetice opět návrat nikoliv do hluboké historie, ale spíše takové to „otočení se dozadu jen přes rameno“. Co takový pohled ukáže? Zlatá padesátá léta, která řada znalců hodinek považuje za nejzajímavější. Právě proto se Baume & Mercier novinkou Clifton Chronograph obrací ke svým modelům z této doby. Chronograf je nabízen ve třech verzích s pouzdry z oceli o průměru 43 mm. Uspořádání trojice sčítačů a zobrazení dne a data v okénku na pozici 3 jasně říká, že použit je strojek ETA 7750. Tedy sázka na jistotu: frekvence 28 800 polokmitů/h, rezerva chod 38 h, 25 kamenů.

Baume and Mercier Clifton Chronograph

Baume and Mercier pohled na strojek

Carier. Ani ten nešel pro inspiraci daleko. Značka neopomněla svoje ikonické kusy, jako je třeba Crash. Hodinky s „nabouraným“ pouzdrem, k čemuž inspiroval zákazník z Velké Británie, který přišel do servisu s hodinkami poškozenými při autohavárii. Nebo řada Tank, která letos využila už známého řešení skeletonu v podobě velkých římských číslic a uvedla Tank MC Two-Tone Skeleton.

Cartier Crash

 Rotonde de Cartier Astrocalendaire

Ovšem zároveň jako prakticky každoročně přichází Cartier s originálními řešeními. Příklad.? Rotonde de Cartier Astrocalendaire. Věčný kalendář má podobu tří okruží kolem tourbillonu. Zobrazují se na nich dny, měsíce a datum. Kalibr 9459MC nepoužívá pro posun mechanismu věčného kalendáře tradiční páky a pružinky, ale záběrové dvojice: kolo a pastorek. Výsledkem je přesné, snadné a nehrozící problémem nastavení kalendářních údajů vpřed i vzad jen korunkou.

Zítra další novinky výstavy SIHH, která bude zahájena 20. ledna v Ženevě. My víme, co se na ní představí. Kompletní přehled pak nabídne nadcházející číslo časopisu Hodinky & Šperky. Takže zítra…