Pokračujeme v našem seriálu představení novinek 24. ročníku SIHH, a tentokrát vás seznámíme s novinkami následujících hodinářských značek: Greubel Forsey, IWC, Jaeger-LeCoultre a Montblanc. Pokud pomineme Jaeger-LeCoultre a jeho novinku spojenou s řadou Reverso, všechny ostatní zmiňované značky představily nové podoby modelů zcela nedávné minulosti. Začněme tedy podle abecedy.

Když člověk slaví 10 let, je to dětský věk, ovšem Greubel Forsey není díky svým unikátním kusům, především s nakloněnými tourbillonu, žádným „chlapečkem“. V pořadí třetí řada, kterou tato desetiletí existující značka uvedla, byla Tourbillon 24 secondes. Uvedli nejen nakloněný, a to už nikoliv pod úhlem 30, ale 25 stupňů tourbillon a ještě s otáčením klece ne za 60 s, ale 24 s. Novinkou letošního roku je Tourbillon 24 secondes Contemporain. Zdánlivě nic převratného. Přitom ale 80 % všech komponentů je částečně nebo zcela nových. Například titan jako základní vrstva číselníku, který z poloviny, a také na můstku tourbillonu i okruží pro indexy, tvoří safír. Vše zasazeno do pouzdra o průměru 43,5 mm z růžového nebo bílého zlata. Strojek má 268 dílů a rezervu chodu 72 hodin.

Greubel Forsey Tourbillon-24-Secondes-Contemporain

IWC nám rozhodně udělal radost, když nic neubral na technické zajímavosti své novinky. Vrcholem nové řady Aquatimer (představena v celé řadě modelů včetně poprvé pouzdra z bronzu) je bezesporu Deep Three. V pouzdře o průměru 42 mm, s vodotěsností 100 m, ale především s mechanickým hloubkoměrem do 60 m. Na rozdíl od předchozích dvou generací zdrženlivějšího řešení bez použití ruček pro zobrazení okamžité hloubky ponoru a maximální hloubky během ponoru. Deep Three zvolil dva hroty, které se pohybují po škále proti směru pohybu hodinových ruček. Červená ukazuje maximální hloubku ponoru, modrá okamžitou. Technicky vyspělé, zajímavé.

IWC Aquatimer

Jaeger-LeCoultre před 80 lety dodal modelu Reverso mimostřednou sekundovou ručku na pozici 6. Přesně tohle řešení ctí i letošní novinka Grande Reverso Ultra Thin Tribute 1931. Má styl své doby a tedy podobu Art Deco, od tvaru ruček, indexů, přes čokoládovou barvu číselníku nebo styl koženého řemínku. Pokud jde o podobnost technickou, pak o tu se stará kalibr 822/2 o výšce jen 2,95 mm.

Jaeger-LeCoultre-Grande-Reverso-Ultra-Thin-1931

Montblanc poskočil do nejvyšší ligy okamžitě, jakmile koupil společnost Minerva v obci Villeret. Ta například dodnes jako jedna z mála na světě vyrábí i vlastní vlásky. Takže Collection Villeret 1858 je špička. Tu doplnil ExoTourbillon Rattrapante, tedy s dobíhající druhou sekundovou stopovací ručkou. Tvůrce zvolil zajímavé řešení. Kombinaci regulátoru, chronografu s dobíhající ručkou, k tomu přidal tourbillon, ukazatel dne a noci a ještě GMT, takže má o 70 % více dílů než běžný chronograph. Pouzdro s průhledovým dýnkem je z bílého zlata, má průměr 47 mm a výšku 17,5 mm, počet vyrobených kusů je mezen na 18.

Montblanc ExoTourbillon Rattrapante

Kompletní reportáž pak najdete v nadcházejícím čísle časopisu Hodinky & Šperky. Na našem webu ale už zítra…