Druhou největší lednovou expozicí špičkového hodinářství je WPHH (World Presentation of Haute Horlogerie) pořádaná od roku 1998 uskupením Franck Muller Group, a to nyní ve svém sídle zvaném Watchland v Genthodu na Route de Malagny, tedy doslova pár kilometrů od ženevského letiště. Pravdou je, že samotnou výstavu lze spíše nazvat dny otevřených dveří v sídle společnosti u Ženevy. Něco jiného jsou pak expozice pořádané na konci léta v Monaku a poprvé v loňském roce také v Hongkongu. Jednalo se o 22. ročník WPHH a důvod konání v Asii je prostý – právě Hongkong je největším zákazníkem značky.

_7Days Power Reserve Skeleton

Pokud rozdělíme novinky Franck Muller, pak do tří skupin: nový vlastní základní kalibr 1700 a jeho verze, komplikované modely a šperkové kusy. Začněme po pořádku.

Zní to možná paradoxně, ale základní kalibr je mnohdy pro značku významnější, než vrcholné kusy s komplikovanými strojky, které se tvoří jen v limitovaných sériích, nevyžadují průmyslovou výrobu. Takže i Franck Muller má nyní stejně tak nejkomplikovanější hodinky dneška s označením Aeternitas Mega 4, stejně jako se základním strojkem. Calibre 1700 byl představený vloni.

Má styl strojků třicátých let z La Vallée de Joux, třeba jako základní kalibr IWC (pro to mluví tvar centrálního můstku) či jiných značek. Krásné jsou zlaté šatony kamenových uložení (6 ks), samozřejmostí je zkosení můstků, jemná regulace, vyvažovací šroubky na věnci oscilátoru… Celkový počet jeho dílů je 213 (z toho 27 kamenů), průměr 31 mm, výška 5 mm, frekvence 18 000 polokmitů/h a… rezerva chodu 168 hodin, tedy 7 dnů. Tedy strojek se dvěma pérovníky. Nikoliv náhodou byl proto prvním modelem, kde byl kalibr použit, model Vintage Curvex 7-Days Power Reserve.

Nyní jsou to dva nové skeletované kusy 7-Days Power Reserve Skeleton, které ukazují kalibr 1700 ve zcela nové podobě (jako Calibre 1740). Jde o kolekci Skeleton Collection a kusy jak s kulatým pouzdrem, tak typického pro tuto značku tonneau, tedy Curvex.

Tourbillony byly vždy typickou komplikací značky Franck Muller, takže neudiví, že největší tourbillon současnosti s průměrem klece 20 mm – model Giga Tourbillon, má nové pokračování nazvané Giga Gong Tourbillon. Jde o hodinovou repetici, jejíž automatické spouštění nebo zastavení je zvoleno tlačítkem na pozici 3 a 4. Pak hodiny automaticky odbíjejí celé hodiny. Přitom stále hovoříme o největším tourbillonu světa a časomíře se šestidenní rezervou chodu, tedy se čtveřicí hnacích per.

Hravost časomír Franck Muller hledejte v řadě Crazy Hours, která slaví 10 let, a na to myslí limitovaná edice ve zlatě s celkem 74 kusy s emblémem 10 výročí na číselníku. Hodinky vznikly v roce 2003 na dovolené mistra komplikací na ostrově Mauritius, když měl pocit, že nic nemá řád. A tak vytvořil hodinky, kde hodinová ručka zdánlivě chaoticky skáče po rozházených číslicích hodin. Ve skutečnosti následuje každé další číslo (po 1 číslo 2) vždy po čtyřech „přeskočených“. A „chaos“ je na světě.

Příkladem poslední typu časomír, které očekáváte od Francka Mullera, jsou šperkové hodinky. Příkladem je novinka Infinity Sunrise s pouzdrem ze zlata a číselník z masivního stříbra s perleťovými plochami a osázený, jako většina pouzdra, diamanty.

O dalších novinkách letošního ročníku WPHH se podrobněji dočtete v novém čísle časopisu Hodinky & Šperky.

Fotogalerie

Calibre 1700

Krokové ústrojí strojku

Můstky strojku

Giga Gong Tourbillon

Infinity Sunrise

Crazy Hours

První kus Crazy Hours

Výroční Crazy Hours