Aktuální číslo

Číslo 2/2014

Posedlost přesností

Setkáváme se s ní všude kolem nás. Displeje digitálních hodin jsou doslova všude kolem nás a jejich přesnost je vysoká. Podobně od mechanických hodinek dnes požadujeme, aby se jejich odchylka pohybovala na úrovni několika sekund za 24 hodin. To je nám stále málo. A tak se poprvé objevují hodinky s přesností atomových hodin. Ty jsou oficiálním časovým standardem naší planety. Řídí se jimi kosmické rakety i displeje v metru nebo autobusu. Jejich přesnost je v řádu 1 sekundy za milion let. No a britská značka Hoptroff London uvádí první hodinky model No 10, s přesností 1,5 s za 1000 let. Je to něco naprosto nevídaného. Ukazuje se totiž, že dnešní technika už dovoluje vytvořit hodinky s takovouto dříve nepředstavitelnou přesností. Jde o edici jen 9 kusů a o kapesní hodinky s rozměry: průměr 82 mm a výška 25 mm. Zároveň tyto quartzové hodinky nabízejí celkem 48 funkcí.

Ball a jeho směr

Slávě značky Ball předcházela havárie dvou vlaků v Kiptonu v Ohiu v roce 1891. Příčina byla zcela prostá - hodinky jednoho ze strojvedoucích šly nepřesně o 4 minuty. Co s tím? Hodinář Webster Clay Ball byl prohlášen za „inspektora času federálních železnic“ v USA a jeho hodinářská společnost Ball Watch Company se starala o přesnost hodin a hodinek na železnicích. Stala se synonymem přesnosti. Cesta to ale není uzavřená. Je známo, že jednou z nejcitlivějších částí hodinek je vlásek (hair spring), který může být zmagnetizován, poškozen úderem hodinek a podobně. Proto dnešní značka Ball dál „jede po železnici“, směr – přesnost. Její technici přišli s novým řešením, a to uložením vlásku do jakési klece (systém SpringLock), kde je mnohem více chráněn proti otřesům. Značka přišla i s dalšími originálními a patentovanými řešeními. Důkazem toho, co potom vydrží hodinky Ball je novinka Engineer Hydrocarbon Spacemaster Orbital II – pád z výšky 5,2 metru bez vlivu na přesnost chodu.

Třetí „nej“

Přečněji třetí nejstarší? Která švýcarská hodinářská značka to je? Zkuste je vyjmenovávat spolu s námi: Blancpain (rok založení 1735). Dále Vacheron Constantin s rokem vzniku 1755. No a jaká je třetí? Asi jen znalci řeknou: Philippe Dubois et fils a přidají rok vzniku 1785. Mluvíme jen o historii nebo je to společnost, jejíž hodinky si lze koupit i dnes? Po pravdě, její historie byla přetržena a vypadalo to, že zůstane jen jménem v učebnici dějin hodinářství. Jenže pan Thomas Steinemann měl plán na znovuzrození této slavné značky. Začal ho realizovat v roce 2010. Jeho nápad byl jednoduchý – nabídl stát se akcionářem společnosti každému, kdo je fandou časomír. Kdokoliv mohl investovat od 500 do 10 000 CHF. Za to nabídl pan Steinemann postupně dva projekty hodinek Concept One a Two. Dnes je už v nabídce také dámský kus a další verze. Tím jsme řekli, že vše dopadlo velmi dobře, na světě se našlo dost zájemců, příznivců této značky a mechanických časomír obecně, kteří chtěli přispět k tomu, aby slavné jméno Philippe Dubois et fils nezaniklo. Krásný příběh lásky lidí k hodinkám.

Strojek A. Schild 1920

Že vám to nic neříká? Přitom nejde o nic menšího, než o jediný masově nabízený sériový kalibr s frekvencí 36 000. Jde o téma, které nemůžeme pominout, protože čím vyšší je frekvence strojku, tím vyšší je přesnost hodinek. Jsou schopny při této frekvenci změřit čas na desetiny sekundy. Tento kalibr nebyl první s tak vysokou frekvencí, ale třetí v pořadí. Přesto se mohl stát zcela dominantním na trhu, protože ho nabízel masový výrobce A. Schild S.A. (někdy také ASSA), založený v Grenchenu. Jenže 70. léta nepřála mechanice, a tak odešel ze scény téměř bez povšimnutí. Dnes je vyhledáván a používán pro originální modely výjimečných značek. Jako například Favre Leuba nebo Halda.

Proč Rolex a proč korunka?

Značka Rolex je jedna z „nejtajemnějších“ ohledně své produkce, ale i historie, a vlastně nikdy žádnou ze známých historek o vzniku svého názvu, stejně jako důvodu, proč je jejím logem korunka, nepotvrdila ani nevyvrátila. Můžeme tedy spíše jen hádat. Podle jedné je název přepisem zvuku nátahu korunkou: rol. A následně jejího otočení zpět: ex. Moc se vám to nezdá? Nám také ne. Takže je tu další možnost: jde o složeninu dvou slov: „rolling export“ pro označení záběru pastorku s kolem. Nebo, že by šlo o francouzské: horlogerie exquise, tedy v překladu - vynikající či nádherné hodinky? Ale je tu i verze, že španělský spolupracovník Wilsdorfa přišel s názvem relojes excellentes. Tam je ono „rol ex“ přece jen slyšet asi nejlépe. Podobně je hned několik verzí o tom, proč má značka ve znaku právě danou korunku. V našem seriálu o názvech a znacích hodinářských firem se dozvíte nejen o této značce, ale i Breitlingu nebo Patek Philippe.

Výstava Baselworld

Můžeme s potěšením konstatovat, že švýcarský hodinářský a klenotnický průmysl i v loňském roce zaznamenal růst exportu. To konkrétně o + 1,9 %. Toto číslo zároveň naznačuje, že neustále rostoucí vývoz se rok co rok zpomaluje. Nicméně, přes přetrvávající ekonomické problémy Evropy a značné části světa, je hodinářství stále v plusu. Což se samozřejmě projevilo i na konání největší výstavy hodinek a šperků Baselworld 2014, který se konal ve dnech 27. 3. až 3. 4. ve švýcarském městě Basilej. Co je jedním z hlavních trendů tohoto odvětví? Neustálý růst značek, které přicházejí a už také používají svoje vlastní mechanické strojky. Dokonce k již existujícím masovým výrobcům přibývají další. I o nich píšeme v nejobsáhlejší reportáži z výstavy Baselworld 2014, jakou můžete v Čechách číst (zhruba 50 stran). A další trend? Zákazníci chtějí komplikovanější hodinky. Proto například roste zájem o chronografy. Příklady najdete v samostatné části věnované tomuto tématu.

Test: Touláme se světem

Z celé naší Země se díky dnešní technice stala jedna velká vesnice. A my lidé jezdíme a létáme z jednoho jejího konce na druhý každou chvíli. Přičemž přestupujeme časový pásma, kde je třeba posunout hodiny vpřed nebo dozadu. Jak to udělat jednoduše a elegantně, aby hodinky ukázaly čas u vás doma, ale i tam, kde právě jste? Proti sobě jsme postavili troje hodinky: Fortis B-47 World Timer GMT, Frederique Constant Worldtimer a Maurice Lacorix Masterpiece Worldtimer. Které z nich podle nás splnily svůj úkol nejlépe? Které zároveň jdou nejpřesněji, mají nepříznivější cenu…? Odpovědi dává náš srovnávací test.

Listování v časopise

Klikněte levým tlačítkem myši na pravý dolní roh časopisu a táhněte stránku doleva - přesně tak, jak listujete pravou rukou v časopise.

A little hint for browsing our magazine on the internet: click on the bottom-right corner of the magazine and drag the page to the left - exactly the same way you turn pages in a paper edition.

Anleitung zum Blättern im Internet: Klicken Sie mit der linken Maustaste auf die untere rechte Ecke und ziehen Sie die Seite nach links - genauso wie Sie mit der rechten Hand die Zeitschrift durchblättern.