Hodinky po Ribbentropovi

9. Listopad 2010

Laurence Marks je světoznámý scénárista žijící ve Velké Británii, který se nedávno na stránkách The Daily Mail přiznal k tomu, že vlastní hodinky pro fašistickém pohlavárovi Ribbentropovi, ministrovi zahraničních věcí, který podepsal vypovězení druhé světové války.

V letech, kdy Laurence Marks žil a pracoval z Hollywoodu, v roce 1985, měl těžké časy, kdy propadal alkoholu a nakupování. Tehdy také náhodně v jednom z obchodů s použitými hodinkami koupil za 200 dolarů jedny hodinky Longines Art Deco. V roce 1993, když se vrátil do Velké Británie, putovala časomíra do bankovní schránky, kde proležela devět let. Scénárista si na hodinky vzpomněl, ale protože zjistil, že mají velkou odchylku chodu (8-10 minut), odnesl je k hodináři. Ten mu za tři týdny zatelefonoval, že jsou opraveny. Když je L. Marks přebíral, hodinář se nesměle zeptal, zda je to rodinná památka, a vzápětí vše vysvětlil: uvnitř strojku byly iniciály JVR, rok 1930 a hákový kříž.

Jak zjistili následně odborníci Sotheby´s, šlo původně o majetek Joachima von Ribentroppa. Zároveň mu sdělili, že je možné ten kus prodat až za 50 000 euro. Tehdy se scénárista rozhodl, že je věnuje některé charitativní organizaci. Jenže, ty je nechtěly přijmout. Takže nakonec putovaly hodinky opět do bezpečnostní schránky v bance. Na světě byl ale nový scénář.